Obavijest o načinu izdavanja propusnica

Sukladno Odluci o izmjeni i dopuni Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj, od 01. travnja ove godine, propusnice se izdaju putem sustava e-Propusnice, kojem se pristupa: ovdje.

Riječ je o sustavu Ministarstva uprave Republike Hrvatske koji građanima omogućuje jednostavno slanje zahtjeva za izdavanje propusnica, i to korištenjem usluga e-Građani i NIAS (Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav).

Sustav e-Propusnice omogućava sljedeće funkcionalnosti za građane:

1. Predaju zahtjeva za izdavanjem e-Propusnice prema:

• poslodavcu;
  • izabranom liječniku obiteljske medicine;
  • nadležnom stožeru civilne zaštite;
  • pregled predanih zahtjeva za izdavanjem e-Propusnica i njihovih statusa;
  • pregled i preuzimanje odobrenih e-Propusnica u .pdf formatu.

2. Proces izdavanja e-Propusnice:

• u internetskom pregledniku upišite adresu: https://epropusnice.gov.hr;
  • odaberite listu vjerodajnica, kao i prilikom svakog drugog pristupa sustavu;
  • potvrdite svoje podatke;
  • ulaskom u korisničko sučelje, izaberite jednu od opcija: (1) zahtjev za propusnicom, (2) pregled propusnica ili (3) pregled zahtjeva;
  • ako želite predati zahtjev za izdavanjem propusnice, ispunite tražene podatke te potvrdite zahtjev;
  • nakon odobrenja, vaša e-Propusnica bit će vidljiva u .pdf formatu.

Digitalne e-Propusnice u potpunosti zamjenjuju fizičke propusnice, a iste izdaju:

• poslodavci - zaposlenicima;
  • izabrani liječnik obiteljske medicine - pacijentima;
  • nadležni stožer civilne zaštite - građanima.

Razlozi izdavanja e-Propusnica:

Razlozi

Poslodavac

Izabrani liječnik obiteljske medicine

Nadležni stožer civilne zaštite

Promet i kretanje nužno za opskrbu navedenih područja

X
Dnevne migracije zaposlenih u službama bitnima za: pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lijekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalne djelatnosti, vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe plinom i strujom, zaštitarske službe X

Izvješćivanje javnosti

X

Stanovnici koji zahtijevaju hitnu medicinsku skrb

X
Putovanje na posao i s posla ako je obavljanje posla neophodno i ne može se obaviti od kuće X
Putovanje iz vitalnih obiteljskih razloga, poput pružanja skrbi djeci i starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština     X
Žurne i operativne službe koje sudjeluju u sprječavanju širenja bolesti COVID-19 X

VAŽNO! Od 09. travnja mjere civilne zaštite jedinstveno se primjenjuju na području svih jedinica lokalne samouprave otoka Krka, što znači da se otočani otokom mogu kretati bez posjedovanja propusnica. Od 19. travnja ukinuta je nužna mjera zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Primorsko-goranskoj županiji, i to za tri područja: Gorski kotar (Grad Čabar, Grad Delnice, Grad Vrbovsko, Općina Brod Moravice, Općina Fužine, Općina Lokve, Općina Mrkopalj, Općina Ravna Gora i Općina Skrad), Otoci (Grad Cres, Grad Krk, Grad Mali Lošinj, Grad Rab, Općina Baška, Općina Dobrinj, Općina Lopar, Općina Malinska-Dubašnica, Općina Omišalj, Općina Punat i Općina Vrbnik) i Primorje (Grad Rijek, Grad Bakar, Grad Crikvenica, Grad Kastav, Grad Kraljevica, Grad Novi Vinodolski, Grad Opatija, Općina Čavle, Općina Jelenje, Općina Klana, Općina Kostrena, Općina Lovran, Općina Matulji, Općina Mošćenička Draga, Općina Vinodolska i Općina Viškovo), što znači da je propusnica odsad potrebna za odlazak s jednog od tih područja na drugo, odnosno (kao i dosad) za napuštanje županije. Od 04. svibnja, ukinuta je nužna mjera zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka na području cijele Primorsko-goranske županije, što znači da je propusnica odsad potrebna samo za odlazak na područje druge županije.

Zahtjev za izdavanje suglasnosti za putovanje na područje Grada Krka preuzmite: OVDJE.

Više informacija pročitajte ovdje: 1; 2, 3, 4, 5.