Nastavak POS-a: Potpisan Ugovor o prijenosu prava vlasništva gradskog zemljišta APN-u

Nakon održanog radnog sastanka, 09. rujna 2016. godine, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić i direktor Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) Goran Bradić, potpisali su Ugovor o prijenosu prava vlasništva gradskog zemljišta APN-u, kako bi se nastavilo s aktivnostima vezanim uz realizaciju provedbenog programa društveno poticane stanogradnje (POS).

Sastanku su, pored čelnika Grada Krka i APN-a, također prisustvovali Krešimir Žunić, zamjenik direktora APN-a, Josipa Tokić, pomoćnica direktora APN-a za ugovaranja zemljišta, izgradnju i prodaju, Ružica Mandić, voditeljica Odjela za stanovanje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja Republike Hrvatske, Čedomir Miler, zamjenik krčkog gradonačelnika, Marinko Bajčić, pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Grada Krka te Ines Galjanić, voditeljica Odsjeka za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Krka.
Danas smo u prilici, uvodi Vasilić, potpisati Ugovor o prijenosu prava vlasništva za zemljište u gradu Krku, i to u svrhu realizacije programa društveno poticane stanogradnje, što znači da smo prema prethodno definiranom hodogramu upravo stigli do njegove osme, od ukupno 20 točaka, s time da se posljednja odnosi na primopredaju ključeva i useljenje. Ovom činu, stoga, možemo pridati veliku važnost, jer od danas APN postaje vlasnik krčkog zemljišta, a kako je natječaj za projektiranje bio raspisan još tijekom kolovoza, sada nam predstoji izbor projektanta, zatim projektiranje samog objekta te ishođenje građevinske dozvole, sve to kao uvertira u izgradnju koja bi trebala krenuti tijekom zimskih mjeseci. Kao što je poznato, nastavlja Vasilić, ovaj je program pobudio značajan interes Krčana, o čemu svjedoči čak 109 prijava, što ujedno predstavlja dobru motivaciju da nakon realizacije ove stambene zgrade počnemo razmišljati o sljedećoj. Čestica, površine od 4.000 m2, na kojoj će biti izgrađen POS-ov objekt smještena je na istočnom dijelu grada Krka, a planirana je izgradnja najmanje 30 stanova, s time da će se tijekom projektiranja procijeniti je li, obzirom na urbanističke i druge uvijete, moguća izgradnja njihova nešto većeg broja. Lokacijska dozvola za tamošnju cestu je izdana, parcelacija je također odrađena, a nakon potpisivanja ovog Ugovora, nadamo se da će i ostale točke hodograma biti realizirane sukladno utvrđenoj dinamici te da će do kraja 2018. godine stanovi biti useljivi, i to za one kandidate koji su kreditno sposobni, odnosno koji prema listi prvenstva ostvaruju pravo na njihovu kupnju, zaključuje Vasilić.
Najprije moram zahvaliti Gradu Krku, priznaje Bradić, što je među prvima prepoznao program društveno poticane stanogradnje jer ovdje još od 1998. godine 16 obitelji stanuje u POS-ovim stanovima, a tim ritmom, obzirom na velik interes Krčana, nastavljamo i dalje. Imajući u vidu krčku investiciju moramo kazati kako ona iznosi 17 milijuna kuna, s time da su dosad na području Primorsko-goranske županije, prema ovom programu, izgrađena čak 523 stana, a uzmemo li u obzir čitavu Hrvatsku ta se brojka penje na gotovo 7.000, u što je ukupno uloženo oko 3,5 milijarde kuna. Sukladno zakonu, zaključuje Bradić, krajnja cijena POS-ovog stana ne smije biti veća od 1.125,00 EUR po m2, a kolika će ona u konačnici padati ovisi o angažmanu jedinice lokalne samouprave oko visine komunalne naknade ili uključivanja u izgradnju komunalne infrastrukture.
S početkom izgradnje, dodaje Tokić, kupcima će se prezentirati stanovi koji se biraju temeljem njihovog položaja na listi reda prvenstva, a po izvršenom odabiru oni su obvezni u roku od 30 dana dostaviti potvrdu o svojoj kreditnoj sposobnosti od banke s kojom surađuju. Obzirom na strukturu kandidata s liste reda prvenstva, kao i uvijete koje su za krčku lokaciju postavili planovi, procijenjeno je da bi se u Krku moglo izgraditi oko 30 stanova, i to pet jednosobnih, jedan jednoiposoban, deset dvosobnih, jedanaest dvoiposobnih i tri trosobna, što je u skladu sa Pravilnikom o minimalnim tehničkim uvjetima koji predstavlja osnovu za projektiranje.
Lijepo je vidjeti, ističe na kraju Mandić, da su mnogi manji gradovi, pa tako i Krk, prepoznali ovakav način rješavanja stambenog pitanja svojih stanovnika, jer program društveno poticane stanogradnje zaista se pokazao izvrsnom platformom za sprječavanje iseljavanja, a što mu je u konačnici i jedna od primarnih zadaća.