Nagrađeno devetero krčkih srednjoškolaca i njihove četiri mentorice

U Velikoj gradskoj vijećnici, 28. lipnja 2021. godine, gradonačelnik Darijo Vasilić primio je i nagradio devetero srednjoškolaca s područja Grada Krka koji su zavidnu razinu znanja i vještina demonstrirali na državnim natjecanjima i smotrama odrađenim tijekom prošle i ove, 2019./2020. i 2020./2021., školske godine. Osim što su vrijednu monografiju Krčka kulturna baština i pripadajući novčani iznos zaslužili školarci, nagrađene su i četiri profesorice - mentorice koje su svoje vrijeme, znanje i trud uložile u pripremanje mladih talenata za što uspješnije sudjelovanje na natjecateljskim susretima.

Za zasluženo drugo mjesto na državnom natjecanju Ponos domovine (u 2019./2020.) nagrađen je učenik F. M. (iz trećeg razreda gimnazije), a za treće mjesto (u 2020./2021.) učenica O. M. (iz drugog razreda gimnazije), dok su za sudjelovanje na istom natjecanju (u 2019./2020.) nagrade pripale učenicima: K. S., A. J. i M. Z. (iz trećeg razreda gimnazije). Za sudjelovanje na državnom natjecanju Mreža čitanja (u 2020./2021.) nagrađene su učenice E. H. (iz drugog razreda gimnazije) i L. J. (iz drugog razreda ekonomske škole), dok je za sudjelovanje na državnom natjecanju iz informatike (u 2020./2021.) nagrađen učenik M. B. (iz prvog razreda gimnazije). Za sudjelovanje na natjecanju Europa u školi (u 2020./2021.) nagrađena je učenica L. K. (iz trećeg razreda gimnazije). Nagrade za uspješno mentoriranje ovom su prilikom pripale Gordiji Marijan za pripremanje učenika koji su sudjelovali na natjecanjima Ponos domovine i Europa u školi, Mirjani Komadini Mergl i Dariji Papa za pripremanje učenica koje su participirale na natjecanju Mreža čitanja i Eleni Lipovac za pripremanje učenika koji je sudjelovao na natjecanju iz informatike.

– Danas je zaista lijepi dan, kako za Srednju školu Hrvatski kralj Zvonimir, tako i za Grad Krk, uveo je gradonačelnik Vasilić, jer danas obilježavamo uspjehe krčkih učenika i profesorica - mentorica ostvarene na nacionalnim natjecanjima u dvije protekle školske godine. Učenici, vi ste ti koji ste izdvojili svoje vrijeme, predali se i angažirali te, naposljetku, puno postigli, a što ne bi bilo moguće da vas na tome, nimalo laganom, putu nisu pratile vaše mentorice. U jednoj zemlji kao što je Hrvatska, a koja se često naziva i Zemljom znanja, učenička natjecanja i rad s darovitim učenicima trebali bi biti sustavno organizirani, što znači da ne bi smjeli ovisiti isključivo o entuzijazmu profesora te ambicijama učenika. Sustavan rad s onima koji žele, znaju, hoće i napreduju trebao bi biti prioritet za Hrvatsku kao Zemlju znanja te se nadam da ćemo taj standard jednog dana i postići, kazao je ovom prigodom Vasilić. Grad Krk i vaša škola bilježe lijepu suradnju, i možemo kazati kako smo na nju zaista ponosni, s obzirom na brojnost učenika, dostupnost različitih školskih programa te iznimno kvalitetan profesorski kadar, a što omogućava obrazovni kontinuitet, odnosno nastavak života u gradu i na otoku Krku za brojne školarce. Upravo ta činjenica dobra je za sport, kulturu i čitav društveni segment koji se nadovezuje na školu i koji kvalitetno upotpunjuje i razvija slobodno vrijeme većine naših učenika. Grad Krk ovom je prigodom pripremio dvije vrste nagrada: financijsku koja proizlazi iz Odluke o nagrađivanju učenika i nastavnika - mentora, a uz koju dolazi i lijepo monografsko izdanje na temu otočnog kulturnog i povijesnog nasljeđa, zaključio je Vasilić.

– U vremenu novog normalnog i sukladno epidemiološkoj situaciji, kazala je Komadina Mergl u ime okupljenog profesorskog kolektiva, dvije protekle školske godine bile su, kako za učenike, tako i za profesore, jako izazovne te baš zbog toga potrebno je još više istaknuti i pohvaliti uspjehe i entuzijazam ovdje okupljenih školaraca. Svake godine nekolicina učenika iz naše srednje škole prolaze školsku i županijsku razinu natjecanja te bivaju uspješni na nacionalnim susretima, s time da se prošle i ove godine radilo o: Ponosu domovine, Mreži čitanja, Europi u školi i natjecanju iz predmeta informatika, istaknula je Komadina Mergl.