Nad novouređenim školskim vrtom podignuta Zelena zastava

Kao uvod u današnji školski dan, uz prepoznatljivu mediteransku konturu što je čini slikoviti nasad masline, a pred okupljenim osnovcima i njihovim učiteljima, predstavljena je kronologija školskog projekta Maslina, da bi se potom nad maslinovim granama zavijorila Zelena zastava.

Naime, Osnovna škola Fran Krsto Frankopan, zahvaljujući upravo takvim programima, već se dugo ponosi statusom međunarodne Eko škole, koji se može okarakterizirati kao sustav nagrađivanja temeljen na specifičnom modelu odgoja i obrazovanja. Škole koje, stoga, ispune zadane kriterije, točnije koje brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja, dobivaju povelju o statusu Eko škole i Zelenu zastavu. Ovaj međunarodni certifikat dodjeljuje se na dvije godine, a nakon toga slijedi prijava za njegovu obnovu. Škola tako izvješćem mora dokazati da je u provedbi svojih programa, prema zacrtanim smjernicama otišla korak dalje, odnosno produbila i proširila rad na temama vezanim uz ekologiju i održivi razvoj. Nedavno zaključen projekt Maslina upravo svjedoči o tome kako će krčka škola sigurno još dugo nositi taj prestižni epitet.
Sam projekt, pored vrijednih učenika, zajednički su predstavili ravnatelj škole Serđo Samblić, mentori Boris Brnić i Sandra Krmpotić Gržančić, a podršku ovoj hvalevrijednoj inicijativi dao je i gradonačelnik Darijo Vasilić.
Moramo biti ponosni, uvodi Samblić, što danas, nakon 11 godina, imamo priliku stajati u ovome lijepo uređenom školskom vrtu, jer, prisjetimo li se, uz istočni dio korpusa novoizgrađene škole, 2005., na inicijativu voditelja škole i učitelja Zdravka Kirinčića, zasađena su stabla masline za čiji se uzgoj i rast godinama brinuo čitav školski kolektiv, da bi ove godine uređenje vrta povjerili mladim krčkim agronomima Saši Grgantovu i Davidu Mrakovčiću. Pored toga, redovita i pomna briga nedavno je rezultirala i prvom berbom, što znači da je krčka škola naposljetku dobila svoje prvo flaširano maslinovo ulje za ovu prigodu zaštićeno posebno izrađenom markicom. Predstavljanje ovog najrecentnijeg školskog projekta, zaključuje Samblić, učinilo se idealnim da nad školskim maslinikom podignemo i Zelenu zastavu.
S ovim novouređenim dvorištem, zajedno s onim istočnim prislonjenim o gradske zidine, nastavlja Vasilić, dobili smo dva prekrasna eksterijera, od kojih se jedan tijekom ljetnih mjeseci pretvara u Scenu Zidine, dok će ovaj drugi, upravo otvoren, s amfiteatrom u koji stanu gotovo svi školarci, sigurno postati poprištem mnogih školskih programa, ali i nastavnih sati što se provode na otvorenom, posebice u proljeće ili ranu jesen kada su vremenske prilike za to najadekvatnije. Danas, osim što je otvoren školski vrt, podignuta je i Zelena zastava, međunarodni certifikat kojeg su školarci zaslužili aktivnim sudjelovanjem u brojnim ekološkim akcijama i aktivnostima, s time da je jedan od posebno hvaljenih upravo ovaj nazvan Maslina, kojem treba pridružiti i brojne druge programe, poput priloga kojeg učenici daju ekološkom sustavu prikupljanja i selekcije otpada na otoku Krku. Stoga, neka se danas ponosno u preuređenom školskom dvorištu vijori Zelena zastava, naglasio je Vasilić.
U projektu Maslina, tumači Brnić, sudjelovali su učenici trećih i šestih razreda obzirom da se njihovi nastavni sadržaji mogu najizravnije povezati s takvim inicijativama, a za koje, možemo kazati, da bivaju praktičnim nastavkom teorijskih znanja što se stječu tijekom satova Prirode i društva. Sam projekt započeo je predavanjem na temu masline kojeg su školarcima održali Saša Grgantov i David Mrakovčić, nakon čega je red došao na berbu, a potom i preradu stotinjak kilograma ubranih maslina. Krčka škola, zaključuje Brnić, tako je dobila svoje ulje, a o čitavom projektu montiran je i prigodan video zapis.