Modelarska liga: Krčke osnovnoškolke predstavile se na natjecanju iz modelarstva

U Domu mladih Rijeka, krajem travnja ove godine, priređena je županijska razina natjecanja Modelarska liga 2019. za čiju je organizaciju zadužena Hrvatska zajednica tehničke kulture, dok je Dom mladih već šestu godinu za redom domaćin ove natjecateljske smotre za područje Primorsko-goranske županije.

Ovogodišnja smotra tako je okupila 15 natjecateljskih ekipa iz sedam osnovnih škola, Doma mladih i Tehničkog centra mladih, što znači da je natjecanju pristupilo 30 osnovnoškolaca, od čega 22 djevojčice i osam dječaka. Krčku Osnovnu školu Fran Krsto Frankopan ondje su, u pratnji mentorice, ujedno i profesorice tehničke kulture Marije Prihode, predstavile tri vrijedne ekipe, i to dvije iz Matične škole Krk - Krčki duo (Ena Toić i Mara Feretić) i Bodulke (Ana Rušin i Matea Štefančić) te ekipa Područne škole Baška - Bašćanski maestral (Magdalena Čačić i Antonija Petrinić). Važno je, pritom, spomenuti kako su se sve školerke, redom šestašice, za natjecanje pripremale tijekom proljetnih praznika, što je, naposljetku, rezultirao uspješno izvršenim zadatkom izrade modela aviona od šperploče, zahtjevajući od mladih natjecateljica, prije svega, preciznost, spretnost i vještinu.

Modelarska liga ekipno je natjecanje učenika viših razreda osnovne škole u području modelarstva (maketarstva) s osnovnim ciljem poticanja razvoja tehničkih znanja i vještina, motorike, kreativnosti, inovativnosti, timskog rada, ali i poticanja na izbor srednjih strukovnih i tehničkih škola i zanimanja, i to s namjerom poticnja na poduzetništvo.

Dodajmo na kraju kako je odlukom ocjenjivačkog povjerenstva prvo mjesto Modelarske lige zaslužila ekipa Tribaljci (Ivan Vidović i Mihael Barac) iz Osnovne škole Jurja Klovića iz Triblja, dok je drugo mjesto pripalo ekipi Žagica (Patricia Svetličić i Rozmari Perlić) iz Osnovne škole Dr. Branimir Marković iz Ravne Gore, a treće ekipi Pupe (Ana Marinić i Klara Širola) iz Osnovne škole Sveti Matej iz Viškova. Državna razina natjecanja, između 24. i 26. svibnja, održat će se u Kraljevici.