MIK 2018.: Andrina Frleta u Krku odnijela uvjerljivu pobjedu

Nakon Pule i Rijeke, treća festivalska večer popularnih Melodija Istre i Kvarnera, raspjevanu putujuću karavanu, 18. lipnja 2018. godine, odvela je put Zlatnog otoka, i to u njegovo središte - grad Krk, koji je mikovce još jednom dočekao širom raširenih ruku.

U cijelosti ispunjen Trg Krčkih glagoljaša dokazao je koliko publika voli ovu festivalsku priredbu, što je podcrtano i tijekom pozdravne pjesme Dobra van večer u izvedbi svih ovogodišnjih izvođača čiji su taktovi praćeni s oduševljenjem i pljeskom, s time da su uvijek nadahnuti voditelji - Robert Ferlin i Mario Lipovšek Battifiaca - dodatno zagrijali atmosferu. Uslijedio je, potom, protokolarni dio u kojem je mikovce, u ime Grada Krka te općina Punat i Malinska - Dubašnica pozdravio krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, naglasivši kako je upravo grad Krk jedan od domaćina s najvećim brojem održanih festivalskih večeri, najavivši pritom da će se nastaviti inzistiranje na očuvanju ove lijepe i, svakako, vrijedne tradicije. U ime festivala, organizatoru, ali i okupljenima u publici zahvalio se njegov dugogodišnji direktor Andrej Baša, dodavši kako otok Krk možemo smatrati svjetionikom očuvanja tradicije koja seže čak u 1969. godinu, ali i primjerom izvrsne suradnje lokalnih samouprava koja život otočana može učiniti još ljepšim. (Naime, mikovsko geslo što je 2014. godine zavladalo Krkom - Tri za MIK, MIK za svih - predstavlja rezultat dogovora Grada Krka, te općina Punat i Malinska - Dubašnica, u kojem stoji da će MIK svake godine gostovati na otoku Krku, te da će ga zajedničkim snagama financirati navedene lokalne samouprave koje će se pritom rotirati u ulozi domaćina. Tako su mikovci lani pjevali u Malinskoj, dok ih iduće godine očekuje Punat.)

Izvrsno raspoložena publika uživala je u 18 novih pjesama različitih žanrova, svaku nagradivši snažnim pljeskom, a nakon što su se svojim izvedbama predstavili Martina Majerle (Na Trsatu), Melanija Purić i Klapa Kaštadi (Daž, daži), Erik Balija (Pula), Gina Picinić (Zvoni stari zvon), Tamara Brusić i Klapa Tić (Lipa pismo moja), Andrina Frleta (Ukradi me), Ausswinkl muzikanti (Zatancajmo, zakantajmo), Božidarka Matija Čerina (Kapetane moj), Voljen Grbac i Matej Prpić (Mama fala ti), ž. Klapa Hreljin (Dvi rožice), Luka Basi (Istrijanko ružo moja), Klapa Tić (Bez jubavi ni života), Daniel Načinović (La Rondinella Istriana), Krešimir Perović (jena ljubav), Vivien Galletta (Jubav va tebe), Nina Fakin (U galop mi hoj), Komfor (Rijeka kišu zove) i Matea Dujmović (Ne nosi me va duše), Krčani su dobili priliku glasovati za najdraže im skladbe. I dok su se zbrajali njihovi glasovi, na pozornici se odvijao zanimljiv revijalni dio u kojem su nastupile učenice Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Paola Šamanić i Ana Lipovac, ali i neki od izvođača za koje s pravom možemo reći da su obilježili povijest MIK-a: Davor Tolja, Duško Jeličić, Joso Butorac i Gina Picinići.

Nakon revijalnih nastupa došao je trenutak i za proglašenje triju skladbi kojima je krčka publika podarila najveći broj glasova. Treće mjesto, sa 112 glasova, tako je osvojila skladba Lipa pismo moja (Mirjana Bobuš - Mirjana Bobuš - Robert Grubišić) u izvedbi Tamare Brusić i Klape Tić, dok je drugo mjesto, sa 146 osvojenih glasova, pripalo Voljenu Grpcu i mladoj glazbenoj senzaciji Mateju Prpiću koji su opjevali Mama fala ti (Robert Grubišić - Robert Pilepić - Robert Grubišić). Međutim, uvjerljivu pobjedu, s osvojenih 206 glasova, odnijela je Andrina Frleta sa skladbom Ukradi me (Andrina Frleta - Suzana Blečić - Frane Frleta).

U ukupnom poretku, nakon tri festivalske večeri, vode Voljen Grbac i Matej Prpić s 58 bodova, drugi su Tamara Brusić i Klapa Tić s 53 boda, dok je treća Martina Majerle s 51 bodom. Mikovska karavana u svojoj četvrtoj večeri, 19. lipnja, dolazi na opatijsku Ljetnu pozornicu gdje će liburnijskoj publici zapjevati s početkom u 21.00 sat.