Mala staroslavenska akademija: Biskup Antun Mahnić i krčko parobrodarstvo

Ovogodišnja, osamnaesta po redu Mala staroslavenska akademija Dr. Antun Mahnić, za čiju je organizaciju sada već tradicionalno zadužena Osnovna škola Fran Krsto Frankopan, odvijat će se u gradu Krku između 27. i 30. listopada, istražujući povezanost biskupa Mahnića s počecima parobrodarstva u gradu Krku.

Pod okriljem krčke škole ovaj će edukativni program okupiti darovite učenike sedmih razreda s prostora čitavog otoka koji će tijekom četverodnevnog rada stjecati nova znanja, i to ne samo putem niza (kraćih) predavanja već i intenzivnim terenskim, odnosno istraživačkim radom, a svoje će nove spoznaje zasigurno primijeniti u nekoj od, za ovu prigodu priređenih, tematskih radionica.
U realizaciju ovog projekta, pored gostujućih predavača, uključeni su nastavnici povijesti, hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture, vjeronauka i informatike. Pretposljednjeg dana Akademije, cjelodnevna terenska nastava bit će održana na nekoliko lokacija duž otoka Krk, i to s ciljem što plastičnijeg upoznavanja s bogatim otočnim maritimnim nasljeđem.

Zadaća ovog projekta osmišljenog 1998. godine, koji je kao primjer dobre prakse u metodici povijesti uvršten u knjigu Učenik istražitelj prošlosti - novi smjer u nastavi povijesti, dr. Ive Rendića Miočevića, pomna je i produbljena analiza spoznaja o zavičajnoj povijesti i kulturnoj baštini otoka, ali i njegovog šireg okruženja, kao dijela nacionalne, odnosno europske baštine.