Krenulo odbrojavanje do 499. izdanja Krčkog sajma - Lovrečeve

Krčki  sajam ili Lovrečevu, sa sigurnošću možemo proglasiti najstarijom gradskom manifestacijom! Ovaj veliki godišnji sajam, najvjerojatnije srednjovjekovnog porijekla, 1524. godine ponovno su odobrili providur Grimani i kamerleng (komornik) Morosin, kada je grad Krk bio pod vlašću Mletačke Republike. Sajam je organiziran povodom blagdana sv. Lovre, 10. kolovoza, u trajanju od tri dana.

Zahvaljujući gradskom sajmu, u Krk je dolazilo mnoštvo puka s čitavog otoka, ali i drugih krajeva, a trgovalo se prehrambenim namirnicama, stokom, vunom, suknima, sredstvima za rad, bakrenim posuđem, bačvama, predmetima ručne izrade, ali i onim skupocjenima od zlata i srebra, i to uz poseban režim koji je omogućavao povoljnije trgovanje. Štandovi prodavača bili su postavljeni uzduž poljane sv. Lovre, čime je taj dio grada poprimao živopisan izgled. Ta se poljana prostirala uz Velika gradska vrata, nad gradskom lukom i, upravo zbog održavanja sajma, imala je značajnu ulogu u životu grada. Trodnevni se sajam tijekom godina sve više razvijao, prerastavši u jedno od glavnih društvenih događanja.

Na nekoliko različitih lokacija, u trajanju od tri dana, u gradu Krku odvijat će se centralni dio manifestacije - sajam tradicionalnih proizvoda malih proizvođača i OPG-ova s područja otoka Krka, ali i ostatka Hrvatske, dok će se zabavni dio manifestacije u večernjim satima događati na krčkoj rivi. Za vrhunsku atmosferu ondje će biti zaduženi Night Express, Mauro Staraj i La Banda, Techno Vikings, TBF, Infinity i Psihomodo Pop!

Krčku povijest oživjet će članovi brojnih povijesnih udruga, a na Trgu Kamplin bit će izložena srednjovjekovna viteška oprema. Pod zidinama drevnog Kaštela odvijat će se kraći igrokazi i skečevi, viteške borbe, radionice za djecu te demonstracije viteških vještina i znanja.

Uz sve to, posjetitelji će se posljednjeg dana sajma moći upustiti u besplatnu interpretacijsku šetnju na temu Od krša do zlata, a koja će biti izvedena na engleskom jeziku.

Program:

Utorak, 08. kolovoza 2023.

10.00 Radionica: Izrada vjenčića za glavu od suhog cvijeća

16.00 Izložba viteške i srednjovjekovne opreme, slikanje s vitezovima - Povijesna udruga Kaštel

17.00 Skeč lopova, igrokaz Povijesne udruge Kaštel

18.00 Viteške borbe - Povijesna udruga Kaštel

19.00 Radionica: Prikaz viteških vještina i znanja - Povijesna udruga kaštel

20.30 Srednjovjekovna povorka Knezova Krčkih Frankopana

21.30 Fire Show - Povijesna udruga Kaštel

Vela placa

20.45 Dječji zbor Mići Boduli

20.30 Promenadni nastup Folklornog društva Poljica

21.00 Promenadni nastup Gradske glazbe Krk

21.30 Mauro Staraj i La Banda

23.30 Night Express

Srijeda, 09. kolovoza 2023.

17.00 Radionica: Izrada lutkica od kukuruznog lista i vjenčića od lovora

17.00 Izložba viteške i srednjovjekovne opreme, slikanje s vitezovima - Povijesna udruga Kaštel

18.00 Radionica: Pletenje pletenica

18.00 Radionica: Prikaz viteških vještina i znanja - Povijesna udruga Kaštel

19.00 Viteški turnir, natjecanje za ruku princeze - Povijesna udruga Kaštel

22.00 Fire Show - Povijesna udruga Kaštel

20.30 Promenadni nastup Kulturnog društva Kornić

21.00 Techno Vikings

22.30 TBF

00.45 Techno Vikings

Četvrtak, 10. kolovoza 2023.

Trg krčkih glagoljaša

19.30 Storytelling: Od krša do zlata - besplatna interpretacijska šetnja gradom Krkom (na engleskom jeziku)

17.00 Skeč lopova, igrokaz Povijesne udruge Kaštel

18.00 Radionica: Filcanje krčke vune

18.00 Viteške borbe - Povijesna udruga Kaštel

20.00 Fire Show - Povijesna udruga Kaštel

21.30 Streličarski turnir - Streličarski klub Maura Kal

20.30 Promenadni nastup folklornog društva Vrh

21.00 Infinity

22.15 Psihomodo Pop

00.00 Vatromet

00.15 Infinity

Ulaz na sva događanja je slobodan!