Kreće sanacija Krčkog mosta vrijedna 44,6 milijuna kuna

Ministar mora, prometa i infrastrukture, Oleg Butković sudjelovao je jučer, 15. lipnja 2020. godine, na prigodnoj svečanosti kojom je obilježen prestanak naplate cestarine na Krčkom mostu.

Naime, Odlukom Vlade Republike Hrvatske o pokretanju postupka za prestankom koncesije dane tvrtki Autocesta Rijeka - Zagreb (ARZ) i njezinim pripajanjem Hrvatskim autocestama (HAC), stekli su se uvjeti za ukidanje koncesije koju je ARZ imao za autoceste pod svojom nadležnošću, a time i za Krčki most, čime je ostvarena mogućnost ukidanja mostarine.

Tijekom te su svečanosti potpisani: Ugovor za izvođenje radova sanacije betonskih površina i kolničke ploče Krčkog mosta te Ugovor za usluge stručnog nadzora i kontrole kvalitete nad izvođenjem sanacije. Ukupna vrijednost oba ugovorena posla tako iznosi 44,6 milijuna kuna, a radovi su podijeljeni u četiri faze ili polugodišta, s time da će se izvoditi tijekom naredne dvije godine. Ugovor o sanaciji betonskih površina i kolničke ploče Krčkog mosta s predstavnicima ARZ-a potpisala je zajednica ponuditelja koju čine tvrtke Sitolor, Spegra i Geotehnika, dok je Ugovor o stručnom nadzoru i kontroli kvalitete nad izvođenjem sanacije potpisan s Institutom IGH.

– Ovaj je most jedan od najvećih infrastrukturnih objekata u Hrvatskoj i vapi za obnovom. Stoga, iznašli smo sredstva za njegovu obnovu i danas potpisujemo dva važna ugovora, kazao je ovom prigodom ministar Butković, dodavši kako se uz obnovu Krčkog mosta, planira i izgradnja čvora Trinajstići na riječkoj obilaznici, a za što se tek očekuje raspisivanje natječaja.

Prisutne je, također, pozdravio i ministar turizma, Gari Capelli dodavši kako je ukidanje mostarine jedan uistinu velik iskorak za turizam, kao i za sve one koji žive na otoku ili na njega dolaze.

Osim dvaju spomenutih ministara svečanosti su nazočili predsjednici uprava HAC-a i ARZ-a Boris Huzjan i Miro Škrgatić, dožupan Marko Boras Mandić, kao i čelnici krčkih jedinica lokalne samouprave.