Krčki vrtićari okupljeni u akciji Plava čistka

Plava čistka - Let’s do it Mediterranean jednodnevna je akcija čišćenja mora, podmorja i priobalja koja se provodi diljem naše obale, i to kao dio velikog projekta u kojem sudjeluju mnoge zemlje mediteranskog prstena, a sve s ciljem da Mediteran održe što čišćim.

Let’s do it Mediterranean također je dio regionalne (pod)akcije globalnog pokreta Let’s do it, koja se u Hrvatskoj prvi put organizirala 2014. godine, preuzevši principe Zelene čistke, kao našeg najvećeg volontersko-ekološkog pothvata. Plavom čistokom tako se teži potaknuti svijest građana o potrebi zaštite okoliša i mora uz koje se, i od kojeg, živi. Jer more, priobalje i ostale prirodne ljepote svakako su temelj održivog turizma te je važno da se brizi za okoliš u tom segmentu prida zavidna količina pažnje. Uz to, jednako je bitno, kao svojevrsan zalog za budućnost, u akciju uključiti i one malene, pa se pokretu Plava čistka ove godine pridružio i dio kolektiva Dječjeg vrtića Katarina Frankopan.
Vrtićki ekolozi tako su uoči sezone kupanja odlučili u red dovesti plažu Portapižana, smještenu u blizini dječjeg igrališta, nedaleko samog centra grada. Djeca, njih četrdesetak, zajedno s odgojiteljicama, naoružalo se vrećama i gumenim rukavicama i spremno krenulo u pravu eko-akciju, a iako je na plaži bilo svakakvog smeća desetak vreća napunjeno je s popriličnom dozom zaigranosti i veselja. Međutim cilje ove inicijative nije bio tek čiščenje, već i osvještavanje najmlađih o tome kako cjelokupan okoliš moramo održavati zdravim da bismo još dugo imali priliku uživati u svim njegovim blagodatima!