Krčki osnovnoškolci u eko-projektu Maslina

Izgradnjom Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, uz istočni dio korpusa zgrade, naši osnovnoškolci dobili su dio dvorišne parcele pogodne za organizaciju školskoga vrta. Ondje je tako zasađeno devet stabala maslina za čiji su se uzgoj i rast godinama brinuli ne samo školarci već i njihovi učitelji, a redovita i pomna briga ove je jeseni rezultirala i prvom berbom.

Temeljeći se na tim aktivnostima, u školi je osmišljen projekt namijenjen prije svega učenicima trećih i šestih razreda obzirom da su njihovi nastavni sadržaji najviše povezani s takvim hortikulturno-poljoprivrednim inicijativama, koje, možemo kazati, bivaju praktičnim nastavkom teorijskih znanja što se stječu tijekom satova Prirode (i društva).
Upravo u školskom vrtu, 11. listopada 2016. godine, kao uvod u sam projekt, predavanje na temu masline održali su agronomi Saša Grgantov i David Mrakovčić, dok je o simbolici masline u biblijskim knjigama i ulozi maslinovog ulja u crkvenoj praksi kazivao vlč. Anton Valković, da bi u nastavku uslijedila zajednička berba. Međutim, ovdje, ovoj vrijednoj školskoj eko-inicijativi nije kraj, jer ubrani plodovi na preradu će se odnijeti u toš, gdje će školarci imati priliku in situ spoznati proces prerade maslina, a krčka osnovna škola naposljetku će dobiti svoje prvo flaširano maslinovo ulje zaštićeno za ovu prigodu posebno dizajniranim logotipom, s time da će o tijeku cjelokupnog projekta, koji se odvija pod vodstvom učitelja Borisa Brnića, biti montiran prigodan video materijal.