Krčki osnovnoškolci Dan škole posvetili plesu

Tijekom jutra, 30. travnja 2015. godine, u školskoj auli, a potom i obližnjoj sportskoj dvorani te Školskom trgu, organizirana je proslava Dana Osnovne škole Fran Krsto Frankopan. Ovo prigodno događanje osim osnovnoškolaca, i njihovih učitelja, također je okupilo predstavnike gradskih institucja koji su s užitkom pratili bogat slavljenički program.

Pečat ovogodišnjoj proslavi dao je upravo ples, budući da se 29. travnja obilježava Svjetski dan plesa, a taj je datum, kako su na početku programa istaknule mlade voditeljice, odabran kao dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea. Svjetski dan plesa tako se s ciljem podsjećanja na univerzalni karakter ove umjetnosti slavi još od 1982., dok je unas, na inicijativu Hrvatskog instituta za pokret i ples, obilježavanje startalo 1999. godine.
No prije nego li su predvorje škole, a zatim i Školski trg pretvoreni u plesni podij, kratko izlaganje o svim ovogodišnjim sudionicima različitih školskih natjecanja održala je pedagoginja Milana Jurana, a najuspješnijim osnovnoškolcima zasluženi znak pažnje, vrijednu knjigu Najljepši muzeji svijeta, potom su zajednički uručili gradonačelnik Darijo Vasilić i domaćin, ravnatelj Serđo Samblić.
Gradonačelnik Vasilić tako je najprije izrazio zadovoljstvo da u ovoj svečanoj prigodi proslave Dana škole u ime Grada Krka, može pozdraviti sve okupljene - učiteljice i učitelje; učenice i učenike; uzvanike. Upravo danas, 30. travnja, davne 1671. godine, u Bečkom Novom Mjestu naši su poznati velikani Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan životom platili borbu protiv bečkog apsolutizma i centralizma, i zato s posebnim se ponosom moramo sijećati dvojice poznatih hrvatskih domoljuba, a prilog tome možemo pronaći u činjenici što upravo naša škola nosi ime jednog od njih, podsjeća Vasilić.
Plesni dio ovogodišnje proslave otvoren je Povero Kekom i zanimljivom revijom uglavnom otočnih narodnih nošnji, a nastavljen je serijom nastupa plesnih parova iz riječke škole Dansel koji su izvevši valcer, argentinski tango, cha-cha-cha i jive, demonstrirali vrhunsko plesno umijeće. U slavlju plesa, njima su se, nakon odrađenog natjecanja u štafetnim igrama, na Školskom trgu naposlijetku pridružili i oni najmlađi krčki osnovnoškolci!