Krčki osnovnoškolci brončani na natjecanju iz zavičajne povijesti

U gradu Bakru, 20. listopada 2016. godine, održano je Županijsko natjecanje u poznavanju zavičajne povijesti Ča je ča? na kojem je sudjelovalo 25 ekipa iz Primorsko-goranske županije, a čija je organizacija bila povjerena Udruzi učitelja i nastavnika povijesti Rijeka i Županijskom stručnom vijeću učitelja i nastavnika povijesti za osnovne i srednje škole Primorsko-goranske županije.

Ovo natjecanje svake se godine odigra u drugom mjestu naše županije, s time da je 2012., u svom devetom izdanju, priređeno u gradu Krku. Zadaća same smotre je upoznavanje učenika s bogatom zavičajnom kulturno-povijesnom baštinom, i to putem samostalnih istraživanja i rada na povijesnim izvorima, u čemu im svesrdno pomažu učitelji - mentori. Za natjecanje se tako prijavljuju četveročlane ekipe koje potom odlaze u obilazak lokaliteta i znamenitosti kako bi u zadanom vremenu (105 minuta) što uspješnije riješili set zadataka.
Ča je ča? ove je godine okupio čak četiri otočne ekipe, a ona VII. a razreda Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, koja se natjecala pod nazivom Čočmani, združivši Doru Božić, Lauru Udinu, Dariu Trinajstić i Viktora Giorgola, izborila se za izvrsno treće mjesto. Ovjenčani brončanim lovorovim krunama, školi su priskrbili medalje, pehar i poklone, a moramo kazati i kako je za takav plasman sigurno zaslužna i njihova mentorica Dina Valković, dobro iskoristivši priliku da ih pripremi za ovaj izazov. Pored ekipe Čočmana svoje su istraživačke vještine u Bakru iskušale i Takale iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, Perila iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Područne škole Vrbnik te Caponi iz Osnovne škole Malinska-Dubašnica.
Krčki školarci sada već tradicionalno sudjeluju na ovoj smotri koja zahtjeva gotovo jednomjesečno pripremanje, obuhvaćajući i terensku nastavu, kako bi se što bolje upoznale znamenitosti mjesta gdje se ona odvija, što znači da su svi ovogodišnji natjecatelji mogli izbliza upoznati grad Bakar, a pritom se, uz sklapanje novih prijateljstava, i dobro zabaviti.