Krčki Crveni križ prošlu godinu posvetilo humanitarnom radu

U Maloj vijećnici Grada Krka, 23. rujna 2015. godine, održana je redovna godišnja Skupština Gradskog društva Crvenog križa Krk koju je otvorio i moderirao Antun Lončar, predsjednik asocijacije posvećene ostvarivanju mnogih općem dobru namijenjenih zadaća i ciljeva.

Na početku zasjedanja jednoglasno su izabrana radna tijela Skupštine: predsjedništvo (Radica Hrabrić, Ružica Grgantov, Ivan Rušin i Marinka Margan), verifikacijska komisija (Marko Anić i Petar Kopanica), zapisničar (Igor Gržetić) i ovjerovitelji zapisnika (Marinka Margan i Alemka Žic). Nakon jednoglasnog usvajanja Zapisnika s prethodne Skupštine i izmejna Statuta, sukladno odredbama novog Zakona o udrugama, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Krka Marija Jakominić predstavila je brojne programe i aktivnosti koji su tijekom 2014. godine uspješno realizirani ne samo na zadovoljstvo djelatnika, već i brojnih korisnika.
Zavidne rezultate, uvodi Jakominić, već tradicionalno daju akcije dobrovoljnih davanja krvi, obzirom na dosad formiranu izuzetno kvalitetnu grupu darivatelja koji više puta godišnje daruju svoju krv. Naime, u promatranom razdoblju organizirano je pet takvih akcija, tijekom kojih je sakupljeno 330 doza krvi, a pored redovitih darivatelja sedmero ih je tu dragocjenu tekućinu dalo po prvi put. U prigodi obilježavanja Dana darivatelja krvi, krčki gradonačelnik svečano je primio dvojicu Krčana - Berislava Manestra i Zdravka Petrića - koji su tom humanitarnom činu pristupili hvalevrijednih stotinu puta. Statistički gledano, najveći broj otočnih darivatelja i nadalje dolazi iz zanimanja koja su neposredno ili posredno vezana uz spašavanje ljudskih života, a svi darivatelji, tijekom godine, imaju prilike sudjelovati na županijskim (i međižupanijskim) susretima dobrovoljnih darivatelja krvi. Govoreći o programima namijenjenim djeci i mladima, nastavlja Jakominić, u dva ciklusa, proljetnom i jesenjem, iznova je u suradnji sa Spasilačkom službom Primorsko-goranske županije, točnije njihovim instruktorom Nikolom Mrđenom, uspješno realizirana edukacija Spasilac junior, a titulu mlade spasilačke nade, uz prigodne nagrade, dobilo je dvadesetak osnovnoškolaca. Stečenim znanjima i vještinama, nakon završene edukacije, tako se izdvojilo petero učenika koji su zaslužili petodnevni boravak u tematskom kampu priređenom u Novom Vinodolskom. Gradsko natjecanje mladeži Hrvatskog Crvenog križa, u suradnji s Osnovnom školom Fran Krsto Frankopan, provedeno je u gradu Krku, okupivši osam ekipa (iz Vrbnika, Omišlja, Punta, Dobrinja i Malinske), među kojima su najviše znanja demonstrirali školarci iz Omišlja, čime su zaslužili nastup na međužupanijskom natjecanju održanom u Crikvenici. Značajan uspjeh, ističe Jakominić, u prošloj je godini, s ciljem ranog otkrivanja melanoma, polučila i serija preventivnih pregleda madeža, tijekom kojih je obrađeno čak stotinu otočana, dok je u devet organiziranih akcija mjerenja tlaka i šećera u krvi, sudjelovalo više od petsto osoba. Kako je, sukladno tumačenju Svjetske zdravstvene organizacije, debljina postala jedan od vodećih javnozdravstvenih problema suvremenog društva, startalo se i s programom prevencije, odnosno liječenja pretilosti u čiji je edukativni i savjetovališni dio, pod vodstvom dr. Ratka Gašparevića uključeno, osamnaest polaznika. Ostajući u sferi edukacije, tijekom prošle godine više od dvjesto kandidata uspješno je savladalo tečaj pružanja prve pomoći, dok je u sadržajima programa zaštite zdravlja kojeg u krčkim osnovnim i srednjim školama provodi dr. Vanja Tomac, sudjelovalo više od tisuću učenika i njihovih roditelja. Iznimnim rezultatima izdvajaju se i programi namijenjeni osobama treće životne dobi, i to prije svega pomoć u kući što su je zasad podržale općine Dobrinj, Malinska-Dubašnica i Omišalj, a koja u okviru socijalnih usluga, prema Rješenju Primorsko-goranske Županije te Uvjerenju Ministarstva socijalne politike i mladih Republike Hrvatske, obuhvaća obavljanje kućanskih poslova, kao i održavanje osobne higijene. Pored brojnih akcija koje se provode temeljem Odluke Glavnog odbora Hrvatskog Crvenog križa, zaključuje Jakominić, prošlu je godinu značajno obilježio i humanitarni rad, počevši od donacije automatskog vanjskog defibrilatora, vrijednog 19.900,00 kuna, Policijskoj postaji Krk, preko pomoći namijenjene stanovnicima poplavom pogođenih područja Gunje i Račinovca, u vrijednosti 74.918,00 kuna, a utrošenih na kupnju sedamdeset višenamjenskih peći na drva, pa sve do provedene humanitarne akcije za pomoć stanovnicima Gorskog kotara ili nacionalne inicijative Solidarnost na djelu koju su krčki školarci pomogli s prikupljenih 5.162,00 kuna.
Nakon prihvaćanja Financijskog izvješća za 2014. godinu, kao i Izvješća Nadzornog odbora, predstavljen je Program rada za 2016. godinu s naglaskom na akcije koje će se organizirati povodom Međunarodnog dana Crvenog križa, Tjedna Hrvatskog Crvenog križa, Svjetskog dana prve pomoći, Međunarodnog dana starijih osoba ili Mjeseca borbe protiv ovisnosti, a u koje se, prigodnim događanjima, planira uključiti što veći broj otočana.
Na kraju Skupštine, izneseno je kratko izvješće vezano u izbjegličku krizu, kao i posjet glavnog tajnika Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca Elhadja As Sya, koji je pohvalio napore Hrvatskog Crvenog križa u prihvatu i zbrinjavanju izbjeglica, što nam je kao članica Glavnog odbora Hrvatskog Crvenog križa prenijela Jakominić. Dosad je, kako doznajemo, u nedavno pokrenutoj akciji Pomozimo izbjeglicama na području Republike Hrvatske, na nacionalnoj razini prikupljeno više od milijun kuna.