Kornić: Mjesec hrvatske knjige pod motom (U)čitaj nasljeđe!

Mjesec hrvatske knjige tradicionalno je i najveće događanje u Hrvatskoj posvećeno knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu. Obzirom na obilježavanje Europske godine kulturne baštine, ovogodišnja manifestacija posvećen je upravo kulturnoj baštini.

Kao glavna tema stoga je određena Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe!, pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost nacionalnog i kulturnog identiteta. Sama manifestacija, još od utemeljenja 1995. godine, odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, a u organizaciji Knjižnica grada Zagreba. Tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenog, ovom se prigodom na nacionalnoj, ali i lokalnim razinama, nastoji što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica ili knjižara. Ideja je, naime, na različitim programima - izložbama, susretima s piscima, predstavljanjima novih izdanja, predavanjima, tribinama, radionicama i ostalim edukativnim aktivnostima - okupiti sve one koje knjiga istinski zanima, drugim riječima, knjigu što više približiti krajnjem korisniku. (Tijekom vremena broj sudionika ove manifestacije značajno je narastao: 1995. godine u obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige sudjelovale su 102 knjižnice s oko 500 programa, dok je u 2017. godini održano više od 2.000 programa u čak 213 knjižnica i ostalih ustanova.)

I ove godine Katedra Čakavskoga sabora Kornić ovoj se vrijednoj nacionalnoj inicijativi pridružuje događanjem pod nazivom Misec hrvaskoga libra. U subotu 27. listopada, u 19.00 sati, u Etno kući Kornić mr. sc. Milica Žužić tako će predstaviti najnovija izdanja knjiga kojima je nakladnik Grad Krk, dok će, u okviru Čitaonice Frankopan, predsjednik Katedre mag. Damir Kremenić prezentirati bogatu Zavičajnu zbirku knjiga, zemljovida, razglednica i časopisa o otoku Krku. Pridružite im se!

Prilozi: