Koncert Klape Kaštadi u Milohnićima

U organizaciji Mjesni odbor Milohnići, cjelovečernji koncert Klape Kaštadi iz Poljica održat će se u nedjelju, 21. kolovoza 2022. godine, s početkom u 20.00 sati, na središnjem mjesnom trgu - Placi - u Milohnićima. Potporu organizatorima pružila je Turistička zajednica Grada Krka. Ulaz je slobodan!

Muška Klapa Kaštadi osnovana je 1998. godine kao folklorna sekcija Kulturno-umjetničkog društva Poljica, pri Centru za kulturu Grada Krka. Od samog početka njihov umjetnički voditelj bio je pok. maestro Ivica Frleta, a naslijedio ga je, također vrlo uspješno, njegov sin Frane Frleta. Riječ kaštadi otkrivena je prilikom restauracije župne crkve u mjestu Poljica, a uklesana je na kamenom pragu jednog od njezinih prozora, i to glagoljicom. Kaštadima su se, naime, nekada nazivali ljudi koji su brinuli o crkvenom dobru, a upravo ta spoznaja bila je presudna da Klapa dobije baš to ime, te tako simbolički preuzme brigu o očuvanju bogate otočne glazbene baštine. Kaštadi njeguju a capella izvedbe, ali i obrade pjesama uz gitaru i mandolinu, kao i prepoznatljiv klapski izričaj. U početku repertoar im je uglavnom bio sakralnog karaktera, no kasnije ga šire na obrade pučkih pjesama sjevernojadranskog i dalmatinskog primorja, odnosno na sve skladbe namijenjene (višeglasnom) klapskom pjevanju. Dosad su Kaštadi imali mnoge samostalne koncertne nastupe, a objavili su dva nosača zvuka: Otok od zlata (2006.) i Samo kantat (2018.) koji je publici, povodom proslave dvadesetogodišnjeg jubileja, podario deset autorskih skladbi, ali i nekoliko atraktivnih suradnji s domaćim glazbenicima, među kojima su Tedi Spalato, Đani Stipaničev, Marko Škugor, Melanija Purić, Bruno Krajcar, Zvjezdan Ružić... Iako je klapa tijekom više od 20 godina kontinuiranog rada u nekoliko navrata mijenjala svoj sastav, sadašnji postav čine: Nikica Frleta, Lucijan Kosić, Dalibor Gajzler, Antonio Rožmanić, Frane Frleta, Marin Mirković, Karlo Ćiković, Davor Toić, Darko Volarić i Andrej Buvač.