Kao nekad - fotografije jedinstvene estetike izložene u Krku

Ako se ovih dana prošećete Krčkom rivom, može vas zateći pomalo neočekivan prizor - izložba fotografija velikog formata na kojima je majstorski zabilježen život hrvatskog dijela Mediterana, i to u jednome posve specifičnom trenutku, otkrivajući pritom nove vizure jedne od najljepših europskih obala.

Naravno, radi se o atraktivnoj putujućoj izložbi na otvorenom, naziva Kao nekad, za koju možemo kazati da predstavlja nastavak uspješne suradnje riječke Udruge Livingstone i tvrtke Astoria, a koja će tijekom ljetnih mjeseci, pored Krka, posjetiti još dvanaest hrvatskih destinacija (Bašku, Malinsku, Njivice, Rovinj, Pulu, Mali Lošinj, Zadar, Biograd na Moru, Šibenik, Split, Rijeku i Zagreb) gdje će seriju fotografija razgledati više od milijun ljudi.

Sam postav, kao dio inicijative poznate pod nazivom Prijatelji mora, već devetu godinu za redom krasi samo središte grada, a svi zaljubljenici u fotografiju i (pri)morske motive imaju ga prilike razgledati između 15. i 22. lipnja. Cilj ove izložbe koja na jednom mjestu okuplja 60 fotografskih zapisa jest hrvatskoj i svjetskoj javnosti skrenuti pozornost na značajnu ulogu fotografije u medijskoj kulturi, ali i na društvenu odgovornost te važnost promicanja ekologije i očuvanja ljepote Jadranskog mora.

Nakon trilogije s temama podmorja, površine mora i mediteranskih eseja, povijesne trilogije, Plavog sata i prošlogodišnjih Igara, devetim izložbenim ciklusom predstavljeni su crno-bijeli zapisi što su posljednjih godina nastajali diljem Jadrana, a čija se posebnost ogleda u igranju s profinjenom estetikom zlatnog doba fine-art fotografije, sve u nastojanju da nas uz ritam mirnog i pitomog okruženja vrate u emotivni balans. Geometrijska čistoća kompozicije vrlo često ovisi o zlatnom rezu, odnosno klasičnom odnosu prema objektu fotografiranja, dok je humanizam većine izloženih fotografija utemeljen na nostalgiji za vremenima u kojima su ljudi ovisili jedni o drugima te kao takvi bili emocionalno usklađeniji i povezaniji.

Ovogodišnje radove, što ih je prethodno selektirao stručni tim festivala Rovinj-Photodays, potpisuju Stanko Abadžić, Max Juhasz te autorski dvojac Mario Romulić i Dražen Stojčić. Organizacijsku potporu krčkoj izložbi i ove je godine dala Turistička zajednica Grada Krka.