Ivan Šabalja Guštin, ovogodišnji naj-Bodul!

Nakon Mirande Šebelje iz Krka (2011.), Petra Bajčića iz Brusića (2012.), Antona Juranića Pivca iz Jurandvora (2013.) i Mirjane Skomeršić iz Krka (2014.) osobom godine za 2015. naposljetku je izabran Ivan Šabalja Guštin iz Porta.

Od ukupno 2.496 glasova koji su, između 16. i 24. prosinca, prikupljani putem ankete objavljene na naslovnici Internet portala Otok Krk, novom nositelju titule otočana godine pripalo je čak 1.270 glasova. Što se ostalih kandidata tiče, Srđanu Hulaku dodijeljeno je također nemalih 967 glasova, a Ivanu Pavačiću Jecalićevu njih 259.
Kako stoji u obrazloženju kandidature Ivan Šabalja Guštin rođen je 1949. godine u Portu. Po struci kuhar, značajan dio života proveo je radeći u Njemačkoj, Nizozemskoj i Americi. Po povratku na otok pokrenuo je obiteljski posao izgradivši pansion koji je, uz višegodišnje ulaganje i širenje, ove zime pretvoren u jedan od ljepših malih hotela na Jadranu. Pored toga, Šabalja je ribar, veliki zaljubljenik u zborsko, klapsko i tradicijsko pjevanje te folklornu i kulturnu baštinu ovog podneblja. Od 1995. godine voditelj je zbora Dubašnica-Malinska, a više od 40 godina svira orgulje i vodi zbor u Samostanu sv. Marije Magdalene u Portu. Posebno se zalaže za revitalizaciju koralnog i staroslavenskog pjevanja. Kao predsjednik, pokretač i idejni začetnik Dubašljanskih kolejana, najzaslužniji je za očuvanje tog raritetnog običaja važnog koliko za Dubašnicu, toliko i čitav otok.
Izbor osobe godine po peti su put za redom proveli nezavisni Internet portal Otok Krk i Multimedijalna udruga Krčka beseda. Same kandidate predložili su čitatelji spomenutog portala, donijevši naposljetku i odluku o ovogodišnjem naj-otočanu. Svečana dodjela priznanja bit će priređena već 10. siječnja 2016. godine u Velikoj vijećnici Općine Malinska-Dubašnica, s početkom u 16.00 sati.