Hrvatski sportski ribolovci sa svjetskog prvenstva u Irskoj vratili se s medaljama

Hrvatski sportski ribolovci nedavno su se vratili iz Irske, i to s ekipnom broncom i pojedinačnim srebrom sjajnog Siniše Budisavljevića. Svjetsko prvenstvo između 11. i 19. rujna 2015. godine odigrano je u pokrajni Donegal, točnije u Bundoranu, slikovitom gradiću koji broji nešto više od 2.000 stanovnika.

Hrvatsku mušku seniorsku reprezentaciju iz brodice ondje su predstavljali Siniša Budisavljević (Tunera, Jadranovo), David Pinezić (Meduza, Rovinj), Stefano Erman (Ribon, Novigrad), Ivan Galzina, David Bajlo i Marko Sikirić (Zubatac, Zadar), uz trenera Sašu Rašovića (Umag, Umag) i izbornika reprezentacije, krčkog ribolovca, Milivoja Jurića (Lovrata, Krk).
Prvenstvo je okupilo 82 natjecatelja, odnosno 14 reprezentacija iz Hrvatske, Irske, Engleske, Welsa, Španjolske, Portugala, Francuske, Nizozemske, Njemačke, Italije, San Marina, Luxenburga, Slovenije i Belgije. Službeni trening tako je organiziran 14., dok se natjecanje održalo između 15. i 17. rujna. Lovilo se u Atlanskim oceanom, po promjenjivom vremenu, u devet brodica, i to u sedam brodica po osam ribolovaca te dvije s njih sedam. Ribu koja je uhvaćena, još na brodu, bodovao bi sudac i potom živu vraćao u more. U samom ulovu dominirao je pollock sličan našem osliću koji je vrednovan s četiri boda, dostižući težinu u rasponu od jednog do pet kilograma. Za njim su slijedile sve vrste wrasse slične našim vranama ili lepama, težine od pola do dva kilograma, što su vrednovane s dva boda. Uz to, uhvaćena je i pokoja morska mačka, kokot, morski pas ili bužban. A kad bi se zbrojio cjelokupan ulov, svaki ribolovac po danu uhvatio je pedesetak kilograma ribe.
Za mjesto prvaka ponovo su se izborili Italijani, dok je drugo pripalo Englezima, a treće Hrvatima. Pojedinačno, svjetskim prvakom proglašen je Englez Gary Galbraith, koji je za sobom ostavio našeg Sinišu Budisavljevića i Engleza Marka Smitha. Svakako je zanimljivo spomenuti da u punih 25 godina niti jednom debitantu, kao što je ove Budisavljević, nije pošlo za rukom realizirati ovako visok plasman, u njegovu slučaju titulu viceprvaka svijeta. Naime, od hrvatske se reprezentacije nije očekivao ovako dobrar rezultat, obzirom na neiskustvo u ekstremnom ribolovu, međutim pokazalo se da su naši sportski ribolovci, bez obzira na more i uvijete koji ih okružuju, ipak jedni od najboljih u svijetu. Aktualan tim, ove godine dopunjen Budisavljevićem, konstantan je već desetak godina, a u zadnjih šest osvojili su pet medalja, iako im nedostaje ona zlatna. Međutim, u jednom od budućih natjecanja, već sljedeće godine u Crnoj Gori ili one naredne u Hrvatskoj, budući da se lovi u Mediteranu, sigurno im neće izmaći to dugo priželjkivano zlato.

Rezultati:

Ekipno: 1. Italija, 2. Engleska, 3. Hrvatska, 4. Slovenija, 5. Irska, 6. Španjolska, 7. Portugal, 8. San Marino, 9. Francuska, 10. Wales, 11. Belgija, 12. Njemačka, 13. Nizozemska, 14. Luxembourg.

Pojedinačno - Hrvatska: 2. Siniša Budisavljević, 16. David Bajlo, 17. David Pinezić, 22. Marko Sikirić, 34. Ivan Galzina.