Grad Krk postao poprištem jedinstvenog fotografskog hepeninga

Foto klub Krk je, u sklopu manifestacije Foto jesen u gradu Krku, unatoč jakom, ali očito inspirativnom jugu, 27. listopada 2018. godine, priredilo gotovo cjelodnevni susret petnaestak fotografa s područja Primorsko-goranske županije, što ga je koordinirala čelnica Kluba Marijana Kirasić Nekić.

Ovaj fotografski hepening startao je doručkom u Koktel baru Volsonis, nakon čega je uslijedilo fotografiranje kostimiranih članova Udruge Frankopani kneževi Krčki na povijesnim lokacijama starogradske jezgre, kako bi se i ovim događanjem dao značaj 900. obljetnici od prvog spomena kneževa Frankopana na našem otoku, a koja se upravo obilježava. Po završetku fotografske akcije, u Malenoj gradskoj vijećnici, jedan od najnagrađivanijih hrvatskih fotografa Petar Sabol, za sve sudionike Foto jeseni održao je predavanje na temu makro fotografije te tako okupljene uveo u tajne čarobnog svijeta fotografiranja iz blizine. U ranim poslijepodnevnim satima, okupljeni fotografi, krenuli su, prema vlastitom senzibilitetu i nahođenju, u vizualno istraživanje preostalih ambijenata grada Krka.

Ovaj susret bio je zamišljen tako da okupi sve foto-entuzijaste, neovisno o statusu i klupskoj pripadnosti, i to sa zadaćom da se na jednom mjestu sretne što više autora koji će međusobno razmijeniti iskustva i time doprinijeti fotografskom stvaralaštvu. Druga važna zadaća okupljanja poput ovog je stvaranje uvijek korisne fotografske arhive na određenu temu ili arhive određenog područja - u našem slučaju bogatog povijesnog, kulturnog i prirodnog nasljeđa najvećeg jadranskog otoka, čemu treba pridodati i to da će svaki sudionik Foto jeseni Turističkoj zajednici Grada Krka na korištenje ustupiti svojih pet najuspjelijih (i ovom prigodom nastalih) fotografskih uradaka.

Ovakva druženja, neminovno svim sudionicima, otvaraju okvire mogućih zajedničkih suradnji jer personalni čin prevode u čin kolektivnog djelovanja. Grupni foto-izleti također mogu utjecati na autore kako bi što lakše savladali određeni snimateljski problem ili naprosto imali novo iskustvo. To je oblik neformalne edukacije, i to in situ, kroz iskustvo dotad ne iskušanih zadataka. Riječ je o mogućnosti da se na licu mjesta analizira i vrednuje suvremen pristup fotografskom stvaralaštvu. U svakom slučaju, ovakvi hepeninzi doprinose ne samo pojedinačnom napretku svakog fotografa, već i boljoj, odnosno dinamičnijoj aktivnosti klubova domaćina.

Kreativno-edukativne aktivnosti Foto kluba Krk nastavljaju se i tijekom studenom, i to novim izdanjem trodjelnog fotografskog tečaja.