Godina puna MooK-a ili kako su postavljeni temelji Glazbenog kampa na Krku

Po drugi se put u posljednje dvije godine, u mjestima Milohnići i Brzac, održao Glazbeni kamp, a za čiju se organizaciju pobrinula Udruga Muzika u koracima - MooK. Prvotno zamišljen kao iznimna prilika za dodatnom edukacijom darovite i motivirane djece koja su željna novih znanja i usavršavanja, ovogodišnji je Kamp uspješno ispunio i ostale ciljeve.

Program Kampa logičan je nastavka svih onih aktivnosti koje MooK još od svog osnutka provodi na otoku Krku. U odnosu na prethodno, najrecentnije izdanje ovog edukativnog projekta u organizacijskom smislu ostalo je neizmijenjeno: kroz tri osnovna programa (All inclusive, Šotovento i Music in steps) u trajanju od sedam dana polaznici su tijekom individualnih i grupnih sesija, pod mentorskim vodstvom, prošli intenzivne radionice klasične gitare, klavijatura i modernog pjevanja, uz upoznavanje s glazbenom teorijim, i sudjelovanje u likovnim i radionicama tjelovježbe.

Kamp je, kao i prošle godine, započeo koncertom klasične gitare. U samom središtu Milohnića,  18. travnja, tako je nastupio mladi gitaristički virtuoz Luka Lovreković, asistent s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Koncertni program koji se sastojao od djela poznatih skladatelja, pritom, nikog nije ostavio ravnodušnim. Otvaranje Kampa na najbolji je način ocrtalo osnovnu namjeru djelovanja MooK-a, a koja polazi od ideje da udaljenost od većih urbanih centara ne smije biti prepreka na putu razvoja pojedinca, što znači da se moramo potruditi stvoriti uvjete i planirati obrazovne intervencije kako bi svakome bilo omogućeno razvijanje vlastitih kretivnih potencijala. Drugim riječima, kultura u različitim formama mora biti dostupna svakome. Kulturni centri u pravilu se nalaze u većim sredinama čime se svi oni koji su za svoje mjesto boravka odabrali manja mjesta, nalaze u potencijalnoj situaciji deficita kulturnih sadržaja. Međutim, MooK već drugu godinu za redom, po tom pitanju, pronalazi adekvatna rješenja.

Kroz ovogodišnji Kamp prošlo je 23-oje nadarenih mališana koji su svoja novostečena znanja i vještine demonstrirali na zajedničkom koncertu, 23. travnja, priređenom u sportskoj dvorani Osnovne škole Fran Krsto Frankopan u gradu Krku. Zadovoljstvo predstavljenim iskazali su svi posjetitelji programa, nagradivši buduće glazbene umjetnike dugim i iskrenim aplauzom.

Mentori koji su odradili izniman posao i bez kojih Kamp ne bi bio moguć poznati su i priznati profesori Antonio Rumenović, Slađana Čolović i Davor Juretić, zatim multidisciplinarna umjetnica i pedagoginja Ana Horvat, pjevačica Ana Kabalin te gitarist, aranžer i producent Ivan Pešut. Zajedničkim djelovanjem, motivirani idejom svima dostupne glazbene kulture, oni su kreirali jedinstvenu i dobro prihvaćenu sintezu klasičnog i suvremenog.

Kao i za svaki ovakav projekt od iznimne je važnosti i pomoć lokalne zajednice. Djelovanje u zajednici i za zajednicu predstavlja preduvjet razvoja iste, što, u pravilu, pridonosi i podizanju kvalitete življenja.  Kako su trud, volju i ideje MooK-a prepoznali gotovo svi u sredini u kojoj Udruga djeluje, tako su i realizaciju Kampa pomogli i podržali: Mjesni odbor Milohnići, Turistička zajednica Grada Krka, Grad Krk, Centar za kulturu Grada Krka i Primorsko-goranska županija. Također, izniman su doprinos dali i ostali sponzori i prijatelji MooK-a, bez kojih Kamp sigurno ne bi egzistirao u postojećoj formi.

Rezimirajući sve učinjeno i analizirajući detalje, sasvim je sigurno da će Glazbeni kamp 2023. biti još bolji i još veći, jer osim podrške lokalne zajednice te znanja i volje organizatora, interes mladih za glazbu i glazbene radionice svakim je danom sve intenzivniji!