Glasujte za osobu godine otoka Krka!

Nakon što je završen postupak slanja primjedbi vezanih uz prethodno izdvojene kandidature za izbor osobe godine otoka Krka, 16. prosinca 2015. godine, na stranicama Internet portala otok-krk.org objavljena je konačna lista kandidata za ovu značajnu titulu.

Svi koji to žele, zaključno do 24. prosinca, mogu isključivo putem ankete s naslovnice spomenutog medija (smještene u krajnje desnom izborniku; ispod vremenske prognoze) svoj glas dati kandidatu za kojeg smatraju da zaslažuje biti proglašen osobom godine. Rezultati ove akcije, koju već petu godinu za redom pokreće Multimedijalna udruga Krčka beseda, biti će, kao i dosad, poznati na sam Božić.
Za osobu godine otoka Krka tako je u konačnici predloženo troje kandidata različitih zanimanja i godina, koji su se u prethodnom razdoblju izdvojili nekom hvalevrijednom inicijativom, odnosno dugogodišnjim nastojanjem.

Srđan Hulak, krčki je fotograf rođen 1984. godine. Također, autor je nekolicine blogova putem kojih progrovara o pomaganju ljudima s posebnim potrebama. Ove je godine pokrenuo zanimljiv projekt Mali princ i prijatelji, inače seriju dokumentarnih fotografija započetih sa sinom kojem je dijagnosticiran pervazivni razvojni poremećaj iz autističnog spektra. Kroz njegov način borbe za svoje mjesto pod suncem u često netolerantnom svijetu, uhvaćen u fotografskoj priči, Hulak teži naglasiti kako Mali princ ipak nije sam. Takve djece ima mnogo, a predanim radom možemo pridonijeti razbijanju barijera na koje roditelji takve djece neprestano nailaze, pa čak i uspostaviti platformu putem koje će im se pružiti prilika da javnost upoznaju sa svojim pričama.

Ivan Pavačić Jecalićev rođen je 1936. godine u Gostinjcu. Iako je po struci bliži graditeljstvu i arhitekturi, ljubav i zauzetost za tradicijsku baštinu otoka ono je što ga ispunjava. Još od 1962. sustavno prikuplja građu nematerijalne kulturne baštine, točnije narodne pjesme i plesove otoka Krka, sve ih precizno i strpljivo melografirajući, onako kako ih izvode otočani srednjeg i starijeg naraštaja. Dosad je objavio pet jedinstvenih rukopisa navedene tematike, a 2015. godine izašla je i šesta Pavačićeva knjiga, melografija duhovnoga sadržaja Staroslavenska misa - Dubašnica. Pavačić je također učitelj u školama sopnje i pučkog kanta koje djeluju u Dubašnici, Njivicama, Dobrinju, Vrbniku i Baški. Uz to, zaslužan je i za organizaciju glazbenog natjecanja u Pinezićima, gdje mladi sopci i kanturi svake godine ukazuju na svoja vrijedna znanja i vještine. Ove godine Pavačić je navršio i dvadeset godina rada na terenskom snimanju emisija čija su tema pučka glazba, čakavski govor i običaji koje se emitiraju na prvom programu Hrvatskog radija, a na njegovu inicijativu Radio OK uređuje i emitira emisiju Ognjišće, čiji je suautor. U 2015. godini uredio je i snimio nosač zvuka Ovo su van kolejani, na kojem sviraju i pjevaju dubašljanski sopci, kanturi i kanturice, a njegovom zaslugom nedavno je objavljen i trostruki CD/DVD album naziva Da se ne zatore, s pučkom glazbom Dobrinja, kao i dobrinjskom Staroslavenskom misom.

Ivan Šabalja Guštin, rođen je 1949. godine u Portu. Po struci je kuhar koji je značajan dio života proveo radeći u Njemačkoj, Nizozemskoj i Americi. Po povratku na otok pokrenuo je obiteljski posao izgradivši pansion koji je, uz višegodišnje ulaganje i širenje, ove zime pretvoren u jedan od ljepših malih hotela na Jadranu. Pored toga, Šabalja je ribar, veliki zaljubljenik u zborsko, klapsko i tradicijsko pjevanje te folklornu i kulturnu baštinu našega kraja. Od 1995. godine voditelj je zbora Dubašnica-Malinska, a više od 40 godina svira orgulje i vodi zbor u Samostanu sv. Marije Magdalene u Portu. Posebno se zalaže za revitalizaciju koralnog i staroslavenskog pjevanja. Kao predsjednik, pokretač i idejni začetnik Dubašljanskih kolejana, najzaslužniji je za očuvanje tog raritetnog običaja važnog koliko za Dubašnicu, toliko i čitav otok.