Dar iz Krka: odabrana druga serija krčkih suvenira

Turistička zajednica Grada Krka krajem prošle godine raspisala je drugi po redu natječaj za prijavu rješenja suvenira koji će nakon izvršene selekcije dobiti potvrdu originalnosti, a prezentirani će biti u prostoru krčkog Turističko-informativnog centra koji svoja vrata, na pragu nove turističke sezone, otvara već ovog mjeseca.

Na drugi natječaj ukupno je pristigao 51 prijedlog, 22 proizvođača/autora, s prostora čitave Hrvatske što potvrđuje kako ovakve inicijative i nadalje broje mnoge kreativne poklonike. Od niske pristiglih prijedloga odabrano ih je 20, budući da su uspješno zadovoljili natječajne kriterije. Naime, suvenir, kao svojevrsan prezent grada, pa čak i otoka Krka, trebao bi biti odraz kontinuiteta njegovog umjetničkog, kulturnog, kulturno-povijesnog ili kulturalnog nasljeđa, odnosno na različite načine prezentirati njegovu materijalnu, nematerijalnu ili prirodnu baštinu.
Paleta originalnih krčkih suvenira odsad će biti bogatija za: domaću orihovicu i masinovo ulje punjeno u unikatne staklene boce koje ponavljaju konture krčkog zvonika, dekorativno posuđe u obliku smokvinog lista, keramičke ukrase i magnete s likom krčkog ćuka, unikatan keramički uredski set, odjevnu liniju za djevojčice i dječake inspiriranu materijalima i bojama otočnih narodnih nošnji, keramičku repliku sata sa stare Gradske vijećnice, kišobrane i podmetače oslikane glagoljicom, drvenu ribarsku brodicu i keramičku pasaru, zanimljiv drveni nakit, puzzle s motivima grada, predmete spletene od šiblja žukve i eterična ulja spravljena od mirisnog otočnog bilja.
Na selekciji prijedloga suvenira zaprimanih tijekom prosinca, siječnja i veljače  uz direktoricu Turističkog ureda Grada Krka Natašu Jurinu, svoj trud, ali i stručnost, uložilo je stručno Povjerenstvo u sljedećem sastavu: predsjednik Dino Jakovljević, te članovi  Italo Samblich, Lucija Petrak, Milica Žužić i Igor Gržetić.
Obzirom na prošle i ove godine odabrane suvenire koje od ostatka ponude izdvaja originalnost, autentičnost te možda ponajviše kvaliteta izrade, turisti, ali i Krčani, na raspolaganju će imati čitavu paletu umjetnina, različitih dekorativnih i/ili uporabnih predmeta, domaćih gastro proizvoda te niz vrijednih publikacija.
Svi krčki suveniri prezentirani u Turističko-informativnom centru biti će označeni prepoznatljivom markicom s istakutim dvojezičnim geslom Dar iz Krka, a tijekom mjeseca svibnja, ove godine, planira se i prezentacija kataloga koji će na jednom mjestu, uz fotografiju suvenira te kontakt podatke o autoru ili proizvođaču, sažimati čitavu ponudu.
Nadamo se kako će upravo krčki suvenir, u različitim prigodama, biti idealan odabir ne samo turistima tijekom sezone, već i Krčanima tijekom čitave godine.
Ovom prigodom Turistička zajednica Grada Krka zahvaljuje svim proizvođačima/autorima koji su pridonijeli uspjehu natječaja, a onima kojima je prolazak izmakao - više sreće dogodine, kada će se planira potraga za onim suvenirima koji će svoje uporište imati isključivo u tradiciji Krka kao tisućljetnog grada (antička arhitektura i običaji, srednjovjekovno i renesansno nasljeđe, gradski plesovi, glazba i nošnja, Krčki sajam, Krčki karneval, Algarottijeva ostavština i dr.).