Dan(i) grada Krka: Višednevno slavlje započelo dvjema popularnim kazališnim predstavama

Dvjema kazališnim predstavama, Mistero buffo u izvedbi Dražena Šivaka i Casabianca u izvedbi Irene Grdinić i Marija Lipovšeka Battifiace, prvom priređenom u Velikoj gradskoj vijećnici, 01. lipnja 2022. godine, a drugom, u eksterijeru Doma za starije osobe Mali Kartec, 02. lipnja, započela je višednevna proslava Dana grada Krka i Biskupije Krk, posvećenih njihovom zaštitniku - sv. Kvirinu. Predstave je publici donio: Centar za kulturu Grada Krka.

Monokomedijom Mistero buffo, čiji tekst potpisuje talijanski dramatičar Dario Fo, a režiju Lee Delong, svoju je glumačku izvrsnost, pred vidno oduševljenim auditorijem, demonstrirao nagrađivani hrvatski glumac Dražen Šivak.

Naime, talijanski nobelovac Dario Fo, kojeg su intelektualci odbacivali jer se bavio komedijom, dok je zabavljačkom teatru bio odveć aktualan i politički provokativan, danas predstavlja savršen spoj smijeha s oštricom. Njegov virtuozni komad Mistero buffo jedan je od najvećih izazova za glumce, ne samo zbog vrtoglave izmjene brojnih likova i stilova igre, već i iskonskog žara i scenskog šarma što ih izvođač treba pronaći kako bi držao pažnju publike, poput srednjovjekovnih putujućih glumaca. U kombinaciji u kojoj se isprepliću humor i tragedija, kroz stalni kontakt s publikom, odvija se ono zavođenje koje poznaju klaunovi, harlekini, lakrdijaši i putujući glumci, ti svestrani umjetnici koji su banalno pretvarali u neprolazno. Za potrebe ove predstave nastale u koprodukciji Kazališta Grupa i Triko cirkus teatra, Dražen Šivak majstorski se transformirao u više od 30 likova. Lucidno i beskompromisno secirajući odnos malog čovjeka i autoriteta, poigrao se s biblijskim motivima iz kolektivnog imaginarija zapadne civilizacije, razotkrivajući pritom licemjerstvo i našu potrebu da slijepo vjerujemo prebacujući odgovornost nekom drugom...

Sljedećeg je dana po četvrti put u gradu Krku, ali ovog puta isključivo za korisnike Malog Karteca, odigrana hit komedija Casabianca koju su napisali i izvode Irena Grdinić i Mario Lipovšek Battifiaca, svima dobro znan voditeljsko-pjevački dvojac. No prije same izvedbe, već pomalo nestrpljive, ali dobro raspoložene krčke seniore redom su pozdravili socijalna radnica Josipa Lada Car, ravnateljica Malog Karteca Gordana Stolfa i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, pozvavši ih da se prepuste uživanju u humoru i nezaboravnim glumačkim izvedbama!

Predstava Casabianca na iznimno zabavan način demonstrirala je smiješnu stranu života tipičnog primorskog bračnog para, od 60-ih godina prošlog stoljeća pa sve do danas. Irena i Mario, odnosno Đurđa i Franko, upoznali su se u popularnoj trejsduji. Ona je bila mlada i poduzetna, a on neiskusan i nagovorljiv. Skupa su odgledali Casablancu i započeli romansu. No, bilo je lijepo dok je trajalo, a onda je došao brak, pa djeca. Komunizam, pa kapitalizam. Partija, pa stranke. Trendovi su se mijenjali, a Đurđa i Franko trajali, ali ne bez problema... Ova je predstava progovorila o životnim izazovima u kojima su se svi mogli prepoznati. Đurđa i Franko podsjetili su nas tako na dane kada smo bezbrižno živjeli samoupravljanje, kupovali na Ponte Rossu, vozili stojadine, na parne i neparne datume, i čekanje u redu za ulje. Potom smo dočekali suverenu Hrvatsku, opijeni vlastitom državnošću i ojačani nacionalnim identitetom pratili privatizaciju, rasprodaju i propadanje tvornica, svjedočili krizi morala i licemjerju prekrivenim vjerom. A onda je stigla 2020. godina, cijeli je svijet stao, pa su i Đurđa i Franko ostali kod kuće i čekali novo normalno. Mada se zapravo na našim prostorima novo normalno događa svakih par desetljeća, a predstava Casabianca upravo je na primjeru jednog bračnog para, različitih karaktera i pogleda na život, progovorila o prilagodbama ljudi na nove situacije, nova pravila i neke nove društvene mjere.

Program proslave Dana grada Krka i Biskupije Krk, 03. lipnja, nastavlja se otvorenjem izložbe Blic slikara Dimitrija Đurića Ćile, s početkom u 20.00 sati, a na sam blagdan sv. Kvirina, 04. lipnja, svečanom koncelebriranom svetom misom koju će u Krčkoj katedrali, s početkom u 18.00 sati, predvoditi mons. Ivan Devčić, riječki nadbiskup i metropolit, nakon čega na rivi i Veloj placi slijedi promenadni nastup Gradske glazbe Krk, i to kao svojevrsni uvod u koncertni program tijekom kojeg će se Krčanima okupljenim na Trgu Kamplin, s početkom u 20.00 sati, predstaviti Antonella Malis u pratnji maestra Vladimira Babina.