Dan(i) Grada Krka: U završnici proslave Antonella Malis i Vladimir Babina odradili koncert; Rukotvorine Krk provele akciju paljenja obvare

Nakon predstavljanja slikarske ostavštine Dimitrija Đurića Ćile, 04. lipnja 2022. godine, na sam blagdan sv. Kvirina, program višednevne proslave Dana grada Krka i Biskupije Krk, nastavljen je, sukladno tradiciji, najprije svečanom koncelebriranom svetom misom koju je u Krčkoj katedrali predvodio mons. Ivan Devčić, riječki nadbiskup i metropolit.

Nakon misnog slavlja, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, na Veloj placi i rivi uslijedio je promenadni nastup Gradske glazbe Krk, i to kao svojevrsni uvod u koncertni program tijekom kojeg su se Krčanima okupljenim na Trgu Kamplin predstavili Antonella Malis i Vladimir Babin.

Glazbeni program Notte di musica (Scatola musicale) kojeg su, na oduševljenje publike, izveli u ovoj iznimnoj prigodi, bio je spoj klavijature i ljudskog glasa. U osamdesetak minuta programa, bez pauze, umjetnici - sopranistica Antonella Malis i pijanist Vladimir Babin - publiku su proveli svijetom glazbe i podsjetili na romantične glazbene interpretacije najljepših svjetskih i domaćih evergreena, francuskih šansona i talijanskih canzona te takvu glazbenu cjelinu zaokružili numerama iz poznatih mjuzikala i filmova. Parla più piano, Caruso, You Raise Me Up, La Vie en rose, Vilo moja, Samo jednom se ljubi, Core ‘Ngrato, What a Wonderful World, Nono, moj dobri nono, Summertime, Posljednja i prva ljubav… samo su neki od svima dobro znanih naslova što ih je publici, poput prave glazbene škrinjice, donio ovaj svevremenski program.

U završnici programa proslave Dana grada Krka, 06. lipnja, na slikovitom Trgu Kamplin, pod vodstvom članica Udruge Rukotvorine Krk, održana je umjetnička akcija Poklon Gradu Krku: Prezentacijsko paljenje obvare. Bila je to demonstracija tehnike pečenja keramike koju karakterističnim čine specifični uzorci koji se (u procesu pečenja i tretiranja) javljaju na površini keramičkih predmeta, a koji najčešće izgledaju poput životinjskih otisaka ili kore drveta. Obvara (poznata i kao baltički raku) potječe iz istočne Europe, uglavnom Bjelorusije, Estonije i Latvije, a datirana je u 12. stoljeće. Nakon provedene akcije, novokreirani keramički predmeti moći će se razgledati u sjedištu Rukotvorina Krk ili svojevrsnoj galeriji smještenoj na adresi Trg sv. Kvirina 1.

  • 1
  • -
  • 2