Bogat program u povodu 25. godišnjice regate tradicijskih brodica Krčka jedra

Krčka jedra prva su i najstarija regata tradicijskih drvenih brodica na istočnom dijelu Jadrana, a u akvatoriju Krčkog zaljeva odvijaju se uvijek istog dana, na blagdan Velike Gospe - 15. kolovoza. Ova slikovita regata prvi je put zaplovila 1998., idejom i zaslugom članova Jedriličarskog kluba Plav iz Krka, najstarijeg jedriličarskog udruženja u Hrvatskoj, okupljenog sada već daleke 1876., za kojim je zavidna 140. obljetnica, proslavljena 2016. godine.

Krčka jedra s vremenom su prerasla u višednevnu manifestaciju s bogatim sportskim, kulturnim, zabavnim, gastro i edukativnim sadržajima vezanim uz more i pomorsko nasljeđe otoka Krka, a koja je (od 2019. - 2021. godine) bila dijelom interpretacijskih događanja što su se priređivala u sklopu programa prekogranične suradnje Interreg V-A Italija – Hrvatska, tj. europskog projekta Arca Adriatica pokrenutog s namjerom očuvanja, revitalizacije i turističke valorizacije pomorske baštine.

Regatu danas izuzetno vitalnom čine upravo ta popratna, posebice edukativna događanja, poput demonstracija jedrenja na tradicijskim brodicama ili radionica na temu tradicijskog brodarstva, brodogradnje i ribarstva koji se najčešće provode u suradnji s Interpretacijskim centrom pomorske baštine otoka Krka. No, kao najspektakularniji sadržaj, 2015. godine, pridodan Krčkim jedrima izdvaja se Noćni ples barki u Krčkoj luci kojim je prezentacija tradicijskih brodica zadobila posve nove, neočekivane konture, podrazumijevajući pritom demonstracijsko jedrenje noću uz zavodljive svjetlosne efekte i pomno biranu glazbu uživo.

Istaknimo još kako su Krčka jedra utemeljena na inicijativu nekolicine Krčana nakon što je ideju u siječnju 1998. godine prihvatio Upravni odbor Jedriličarskog kluba Plav. Tada je dogovoren naziv regate te vrijeme njezinog održavanja. Regata, kao što je pritom utvrđeno, kreće iz Krčke luke sa startnom linijom između dva svjetionika, a start je označen posljednjim otkucajem podnevnog zvona sa zvonika Krčke katedrale. Kako je s godinama regata okupljala sve veći broj tradicijskih brodica, od 2012., one se natječu u sljedećim klasama: (1) pasara - kajić dužine do 5,25 m; (2) guc dužine do 5,25 m; (3) pasara dužine preko 5,25 m; (4) guc dužine preko 5,25 m; (5) batana; (6) gajeta, leut i druge; (7) ostale brodice tradicijskih obilježja.

U organizaciji Jedriličarskog kluba Plav, Grada Krka, Turističke zajednice Grada Krka i partnera, Krčka jedra ove će godine doživjeti svoje jubilarno, 25. izdanje. Povodom tog, srebrnog jubileja, program regate dodatno je obogaćen, tj. produžen na ukupno sedam dana, od 13. do 20. kolovoza 2022. godine.

U to će vrijeme posjetitelji moći pogledati atraktivnu izložbu fotografija maritimnih motiva - svojevrsni vremeplov regate, zatim okušati se u veslanju i jedrenju te istražiti zaista bogatu pomorsku povijest grada i otoka Krka. Kulturno-zabavni program ove će se godine odvijati na Krčkoj rivi, točnije na Ribarskom molu. Uoči blagdana Vele Gospe, 14. kolovoza, slijedi atraktivan Noćni ples barki - demonstracijsko jedrenje noću uz nastup Zvjezdana Ružića, pijanista i skladatelja, peterostrukog dobitnika prestižne diskografske nagrade Porin te šesterostrukog dobitnika strukovne nagrade Status u kategoriji Jazz klavir koju dodjeljuje Hrvatska glazbena unija. Sam blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, uljepšat će centralno događanje, regatno jedrenje tradicijskih brodica, dok je večer rezervirana za nastup Klape Kampanel. Cjelokupnu manifestaciju, 20. kolovoza, zatvorit će regata krstaša Krk Open i nastup jednog od naših najpopularnijih klapskih sastava, Klape Rišpet i Ive Amulića!

Fotografije: Luka Tabako, Borut Brozović.

Plakat 25. Krčkih jedra [.jpg]

Program 25. Krčkih jedra, regate tradicijskih brodica:

13. - 20. kolovoza 2022.

Izložba na otvorenom 25 godina regate tradicijskih brodica Krčka jedra, Krčka riva

– Izložba kojom se obilježava 25. godišnjica regate Krčka, u mediju fotografije, dokumentira njezinu povijest, od samih početaka do danas. Izložbom su tako iz arhive Jedriličarskog kluba Plav, Turističke zajednice Grada Krka i Grada Krka predstavljene fotografije Luke Tabaka, Boruta Brozovića, Lovra Šolmana, Igora Gržetića, Vladimira Kalinića i Mila Miklaušića, kao i nekolicina razglednica te fotografija nepoznatih autora.

13. kolovoza 2022.

10.00, Otvaranje izložbe maritimnih motiva, Krčka riva

10.00, Radionica i predavanje o mornarskim vještinama, Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka

11.00, Poučno i demonstracijsko jedrenje za djecu i ostale posjetitelje na tradicijskim brodicama, Krčka luka

12.00, Panoramska vožnja na tradicijskim brodicama za posjetitelje, Krčka luka

19.00, Predstavljanje bogate otočne pomorske baštine, Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka

21.00, Promenadni nastup Gradske glazbe Krk

14. kolovoza 2022.

16.00 - 20.00, Izložba tradicijskih brodica, Krčka luka

21.00, Noćni ples barki uz svjetlosno-pirotehničke efekte i nastup Zvjezdana Ružića, Krčka luka

15. kolovoza 2022.

12.00, 25. regata Krčka jedra, krčki akvatorij

16.00 - 20.00, Izložba tradicijskih brodica, Krčka luka

21.00, Koncert Klape Kampanel, Ribarski mol

16. kolovoza 2022.

21.00, Promenadni nastup Klape Nono

20. kolovoza 2022.

12.00, Regata Krk Open, regata za krstaše prema OPEN sustavu, krčki akvatorij

21.00, Koncert Klape Rišpet i Ive Amulića, Ribarski mol

Za sve programe ulaz je slobodan!