Bodulska kašeta - treće izdanje sajma Hrvatskog otočnog proizvoda u gradu Krku

Od 24. - 26. lipnja 2022. godine, svakog dana između 10.00 i 22.00 sata, u gradu Krku se održava Bodulska kašeta, predstavljanje hrvatskih proizvođača koji nose oznaku Hrvatski otočni proizvod. Udruga Poslovni klaster Hrvatski otočni proizvod treću godinu zaredom okuplja proizvođače s naših otoka te ih predstavlja kroz prigodni sajam i dvije edukativne radionice. Pokrovitelji su: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

Cilj ovog sajmenog događanja je promocija izvornih, autohtonih otočnih proizvoda i suvenira koji su nositelji oznake Hrvatski otočni proizvod, a koju dodjeljuje Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, ali i poticanje razvoja otočne proizvodnje. Još jedna od zadaća sajma je zainteresirati nove male otočne proizvođače na sudjelovanje u projektu, povezati postojeće proizvođače s potencijalnim suradnicima, kao i predstaviti domaćim i inozemnim posjetiteljima bogatu, a često nevidljivu ponudu hrvatskih otoka.

Kao i prošle godine sajmom su obuhvaćene dvije radionice, s time da prvu izrade ovčica tehnikom filcanja krčke ovčje vune donosi Primorsko-goranska županija i otok Krk, a drugu na temu Kako su to radile naše bake i apotekari Dubrovačko-neretvanska županija i poluotok Pelješac.

Krčanka Jasminka Gršković na radionici izrade ovčica tehnikom filcanja krčke ovčje vune podučit će kako u tom tradicionalnom mediju napraviti prekrasan suvenir kojeg će svatko moći ponijeti sa sobom. Tijekom radionice sudionici će se upoznati s pričom o domaćoj vuni, kao i savladati tehniku mokrog filcanja. OPG Jasminka Gršković spaja tradiciju i inovativnost, a od vlastite ovčje vune izrađuje uporabne i ukrasne predmete. Najpoznatije su im ekološke vunene loptice za perilice i sušilice rublja te vuneni difuzeri mirisa za prostor. Tako vuna, od otpada i ekološkog problema postaje podatna sirovina za izradu mnogih korisnih stvari.

Na radionici Kako su to radile naše bake i apotekari zainteresirani sudionici moći će upoznati tradicionalnu recepturu za izradu prirodne kreme u čemu će im pomoći fitoaromaterapeutkinja i nutricionistica Nedjeljka Jurin. Tijekom zanimljivog predavanja saznat će kako se nekada izrađivala kozmetika i njegovalo tijelo, a potom, prema stručnim uputama, okušati se i u izradi kreme koju će svatko, kao mali poklon, po završetku radionice moći ponijeti sa sobom. OPG Nedjeljka Jurin proizvodi pripravke u službi zdravlja i ljepote, od krema i seruma za kožu, do proizvoda od gline kao dodataka prehrani. U kreiranju recepata vodi se tradicijom, ali i osmišljavanjem sasvim novih receptura.

Stoga, učinite vikend ugodnim te dođite uz krčki Veliki park, razgledajte predmete od vune, ručno rađenu kozmetiku i unikatnu keramiku, i za sebe izaberite nešto lijepo!

Bodulska kašeta: Plakat [.pdf]

Program Bodulske kašete:

Petak, 24. lipnja

Subota, 25. lipnja

Izlaganje HOP proizvoda

Radionica izrade ovčica tehnikom filcanja krčke ovčje vune

OPG Jasminka Gršković, Krk

Nedjelja, 26. lipnja

Izlaganje HOP proizvoda

Radionica Kako su to radile naše bake i apotekari

OPG Nedjeljka Jurin, Pelješac