Az, Branko prividkom Fučić proglašen najboljim na Međunarodnom festivalu arheološkog filma

Dodjelom nagrada najboljim filmovima nedavno je u splitskom Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika zatvoren 4. Međunarodni festival arheološkog filma, a temeljem glasova publike i žirija pobijedu je odnio uradak riječkog redatelja Bernardina Modrića Az, Branko prividkom Fučić, u čijem je fokusu životna priča našeg istaknutog istraživača glagoljice i fresko slikarstva.

Stručno povjerenstvo Festivala, u čijem su sastavu djelovali Daniel Rafaelić, Katja Marasović, Veljko Barbieri, Ljubomir Gudelj i Simon John Ryle, drugo je mjesto dodijelilo njemačkom filmu Ukradeni ratnici snimljenom na temu krađe antikviteta iz Kambodže, dok je treće pripalo turskom filmu Velika slagalica koji govori o najdužem filozofskom rukopisu antičkog svijeta.
U službenoj konkurenciji ovogodišnje smotre bilo je prikazano 11 filmova iz sedam zemalja, a uz tri hrvatska, na festivalu su bili zastupljeni i filmovi iz Slovenije, Italije, Francuske, Turske, Njemačke i Španjolske. Pored Modrićevog Az, Branko prividkom Fučić, Hrvatsku je, u koprodukciji sa Slovenijom, predstavljao film Claustra koji istražuje vrijedan, ali danas slabo poznat kasnorimski graditeljski pothvat što se proteže duž Hrvatsku i Sloveniju, kao i Blago iz potonulog broda koji priča o poznatom brodolomu kod otočića Gnalića, točnije trenutno najbogatijem jadranskom podmorskom nalazištu.
Podsjetimo, Az, Branko pridivkom Fučić poetska je i kontemplativna priča o Branku Fučiću, znanstveniku čija su istraživanja značajno obilježila povijest umjetnosti naših krajeva druge polovice prošloga stoljeća. Upravo je Fučiću za rukom pošlo toliko jednostavno, zanimljivo, slikovito i nadahnuto približiti ljude i događaje iz daleke prošlosti, a njegovi radovi na temu Bašćanske ploče, kao i ostale umjetničke baštine Istre i Kvarnera, spadaju u sam vrh stručne literature. Pored Modrića koji potpisuje režiju i scenarij, kamera je povjerena Robertu Kalčiću, montaža Tinu Kowalskom, a glazba Igoru Karliću. Film je nastao u produkciji Istra filma, pod producentskom palicom Tihe Modrić.