63. Ljetne priredbe: Antun Stašić, violina & Marjan Krajna, harmonika

Nakon koncerta Gitarskog trija Elogio, glazbeni program 63. Ljetnih priredbi nastavlja se u srijedu, 07. kolovoza 2019. godine, i to na Sceni Zidine (Trg krčkih glagoljaša), s početkom u 21.30 sati, gdje će program pod nazivom Classique et populaire izvesti dvoje vrsnih glazbenika: violinist Antun Stašić i harmonikaš Marjan Krajna.

Nakon nedavno odrađene turneje po Kini, ovaj virtuozni duo predstavit će se i krčkoj publici, i to programom kojeg čine najpoznatija djela klasične glazbe, tzv. minijature popularne klasike poput Habanere Georgesa Bizeta, Humoreske Antonína Dvořáka, Male noćne muzike Wolfganga Amadeusa Mozarta, Plesa sa sabljama Arama Hačaturjana, Mađarskog plesa Johannea Brahmsa ili Montijevog čardaša Vittorija Montija. Međutim, a kao (konceptualnu) poveznicu s prethodnim gostovanjima ovogodišnjih Ljetnih priredbi svakako treba izdvojiti poznati Tango Jalousie danskog skladateljskog majstora Jacoba Gadea koji je danas promaknut u jedan od najvećih standarda u glazbenoj povijesti.

Antun Stašić rođen je u Zagrebu, gdje je 2001. godine započeo prijevremeni studij violine, u statusu posebno nadarenog kandidata na Muzičkoj akademiji, u klasi prof. Tonka Ninića. Tijekom školovanja osvojio je nekoliko prvih nagrada na prestižnim nacionalnim natjecanjima glazbenih škola. Solistički nastupa od najranije mladosti. Istaknuo se samostalnim koncertima u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, kao i u Hrvatskog glazbenom zavodu. Bio je član Mladih bečkih filharmoničara s kojima je koncertirao diljem Europe. Danas na raznim festivalima i svečanostima nastupa kao solist na violini i pjevač. Surađuje sa Simfonijskim orkestrom HRT-a, Hrvatskim komornim orkestrom te Revijskim i Tamburaškim orkestrom HRT-a. Profesor je violine na glazbenoj školi Zlatka Balokovića u Zagrebu. Djeluje u komornom duetu zajedno s Marjanom Krajnom.

Marjan Krajna, rođen u Zagrebu, diplomirao 1990. godine na Državnoj ruskoj muzičkoj Akademiji Gnjesinih u Moskvi - Odjel za harmoniku, u klasi prof. Viacheslava Semjonova, te dirigiranje u klasi prof. Vladimira Kožuharja. Bio je stipendist fonda Ive Pogorelića Koncertne direkcije Zagreb. Dobitnik je brojnih državnih i međunarodnih nagrada. Usavršavao se i surađivao s najboljim svjetskim pedagozima i solistima. Nastupao je kao solist u Austriji, Australiji, Belgiji, Engleskoj, Švedskoj, Portugalu, Njemačkoj, Italiji, Sloveniji, BiH, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori, Švicarskoj, Rumunjskoj, Rusiji, Litvi, Belgiji, Francuskoj, Mađarskoj i Latinskoj Americi te svirao u Simfonijskom orkestru HRT-a, Zagrebačkoj Filharmoniji, Zabavnom orkestru HRT-a, Tamburaškom orkestru HRT-a i Simfonijskom puhačkim orkestrom HV-a. Piše aranžmane za komorne sastave i orkestre. Kao dirigent radio je s Komornim orkestrom HV-a, Akademskim zborom Ivan Goran Kovačić i Muškim vokalnim ansamblom Goranovci. Godine 2006. osniva Hrvatski akademski harmonikaški orkestar (HAHO) glazbenih pedagoga harmonike. Član je brojnih žirija za soliste, komorne sastave i orkestre na županijskim, državnim i međunarodnim natjecanjima. Mentor je mnogim pripravnicima na stručnom ispitima. Kao pedagog istaknuo se u radu s brojnim nadarenim učenicima s kojima je imao zapaženih uspjeha te je njihovo muziciranje uspio dovesti na vrlo visoku stručnu i pedagošku razinu. Dobija Priznanje Ministra prosvjete i športa za izvrsne rezultate u radu s učenicima na državnim i međunarodnim natjecanjima. Dobitnik je specijalne nagrade na Australian international accordion Championship & Festival Sydney - 2006. godine. Od 1997. ravnatelj je Glazbene škole Zlatka Balokovića u Zagrebu. Posljednjih nekoliko godina intenzivno nastupa u duetu s Antunom Stašićem.

Ulaznice za zajednički koncert Antuna Stašića i Marjana Krajne po cijeni od 50,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus (svakim danom osim nedjelje, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata) ili rezervirati telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net. Program 63. Ljetnih priredbi organizira Centar za kulturu Grada Krka.