62. Ljetne priredbe: Svečano otvorenje uz koncert Antiphonusa

Svečano otvorenje 62. Ljetnih priredbi odigrat će se, 01. srpnja 2018. godine, u crkvi sv. Kvirina, s početkom u 21.30 sati, što znači da u ovaj festival s jednom od najdužih tradicija na istočnojadranskoj obali, pod vodstvom maestra Tomislava Fačinija, uvodi ansambl Antiphonus koji je dosad izgradio zaista delikatan repertoar njegujući djela sa samih početaka europske glazbe.

Ovim koncertom, ujedno i Proslovom: Ars subtilior - profinjeno umijeće: Glazba, špijunaža i politika europskih dvorova 1300. - 1500., započinje Glazbena priča Knezova Krčkih Frankopana, obzirom da se upravo glazbenim programom ovogodišnjeg festivala obilježava 900. obljetnica od prvog pisanog spomena Knezova Krčkih Frankopan na otoku Krku. Stoga, u namjeri da se ukaže na bogatstvo i različitost europske glazbene baštine od 12. do 17. stoljeća, program donosi seriju od devet koncerata ozbiljne glazbe (proslov, sedam epizoda i epilog), uzimajući u obzir staru (srednjovjekovnu), ranu (renesansnu) i klasičnu (baroknu) glazbu te tako prateći vrijeme vladanja loze Frankopana, ali i nekolicinu konkretnih povijesnih trenutaka.

Smjestimo se ugodno, otvorimo uši i prepustimo zvucima koji će nam u potpunosti dočarati kontekst i pozornicu na kojoj se odvija velika povijesna igra naše najznačajnije plemićke obitelji - obitelji Frankopan. Glazbenici, vječni putnici, otvarajući srca i um moćnika, često su bili i diplomati, špijuni, poslanici…, i to ne samo kulturne elite Europe. Što se slušalo na srednjoeuropskim dvorovima? Kakvu je glazbu priželjkivao avinjonski kaptol? Kako je zvučao Drang nach Süden na dvoru Bele ili Matijaša Korvina? Što je učinio Rim velikim na glazbenoj karti Europe u doba kad su lavovi lomili kruh? Sve te nedoumice majstorski će nam otkriti Antiphonus!

Od svog osnutka 2008. godine, Antiphonus daje sve od sebe da osvoji i oduševi svoju publiku, nastupajući u Hrvatskoj i inozemstvu, i to dovitljivim koncertnim programima, u rasponu od srednjeg vijeka do suvremenih autora. Madrigali, moteti, opere, pastorale, organumi, oratoriji, gregorijanika i svi ostali žanrovi luk su kojim Antiphonus, poput muzikalnog Amora, odapinje strelice do srca svoje publike. Antiphonus je posebno ponosan na dva zagrebačka ciklusa, Triade u Muzeju za umjetnost i obrt i Trinitas u crkvi sv. Katarine. Antiphonus se osluškuje i diše u komornom duhu i kada se radi o složenim vokalno-instrumetnalnim kombinacijama. Tako su neki od programskih vrhunaca netom proteklih sezona bili Bachova Muka po Ivanu, Cavallierijevo Prikazanje duše i tijela, Purcellova Dido and Aeneas, Lametacije i Lagrime di san Pietro Lassa, knjige madrigala Monteverdija, Gesualda, Luzzaschija, Šipuša i Ligetija, Vespro della Beata Vergine Claudija Monteverdija, Bachovi moteti, niz hrvatskih praizvedbi i djela naručenih za Antiphonus, zatvaranje zagrebačkog Biennala i nastupi kojima je ansambl predstavljao Hrvatsku u inozemstvu - turneje po Sloveniji, Srbiji i Francuskoj.

Ulaznice za koncert ansambla Antiphonus po cijeni od 30,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus (svakim danom osim nedjelje, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata) ili rezervirati telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net. Program 62. Ljetnih priredbi organizira Centar za kulturu Grada Krka.