62. Ljetne priredbe: Hrvatski barokni ansambl

U nastavku glazbenog programa 62. Ljetnih priredbi, 29. srpnja 2018. godine, s početkom u 21.30 sati, u (rano)romaničkoj crkvi sv. Kvirina slijedi koncert Hrvatskog baroknog ansambla, najznačajnijeg hrvatskog ansambla specijaliziranog za povijesno vjernu interpretaciju glazbe baroknog razdoblja i bliskih epoha, i to na izvornim glazbalima ili njihovim vjernim replikama.

Nakon talijanskog ansambla I Musicali Affetti, ovim koncertom, ujedno i 5. epizodom: Glazba Kralja Sunca; Šutnja Luja XIV. posvećenom vrhuncima francuskog baroknog nasljeđa nastavlja se Glazbena priča Knezova Krčkih Frankopana, obzirom da se upravo glazbenim sadržajima ovogodišnjeg festivala obilježava 900. obljetnica od prvog pisanog spomena Knezova Krčkih Frankopan na otoku Krku. Stoga, u namjeri da se ukaže na bogatstvo i različitost europske glazbene baštine od 12. do 17. stoljeća, programom je obuhvaćena serija od devet koncerata ozbiljne glazbe (proslov, sedam epizoda i epilog), uzimajući u obzir staru (srednjovjekovnu), ranu (renesansnu) i klasičnu (baroknu) glazbu te tako prateći vrijeme vladanja loze Frankopana, ali i nekolicinu konkretnih povijesnih trenutaka. Međutim, Europska godina kulturne baštine koja se upravo obilježava možda se najintenzivnije evocira povijesnim ambijentima u kojima će koncertni programi biti izvedeni, i to na način da će se izvedbe vezivati uz prostore koji su također dijelom bogate frankopanske ostavštine poput crkve posvećene krčkom patronu Kvirinu koja je imala fukciju zapadnog zdanja (galerije ili westwerka) odakle su Knezovi Krčki mogli pratiti liturgiju.

Pokušaj da se Hrvatska stavi pod okrilje moćne Francuske, odnosno da se glave spase, nije uspio... Luj XIV. nije se htio zamjeriti Habsburgovcima još i ovdje. Uostalom, imao je puno pametnijeg posla, stvoriti prvu mondenu prijestolnicu Europe, dvor koji je svima zavrtio glavom, i koji je uz ogromnu propagandu postao ono, što Francusku i danas čini modnim centrom svijeta.

Hrvatski barokni ansambl utemeljen je 1999. godine i okuplja glazbenike mlađe generacije, već afirmirane u izvođenu barokne glazbe. Njegova je ravnateljica renomirana violinistica Laura Vadjon. Uz stalne koncertne cikluse u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, ansambl redovito gostuje na mnogim domaćih i stranih festivala (Varaždinske barokne večeri, Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, Korčulanski barokni festival, Zagrebački barokni festival, Glazbene večeri u sv. Donatu, Histria festival, Osorske glazbene večeri, Koncerti u Eufrazijani, Rovinjsko glazbeno ljeto, Lubeničke večeri, Ljetne priredbe u Krku, Pasionska baština, Organum Histriae, Barokna glazba u baroknoj crkvi u Osijeku, Mostarski festival, Paško ljeto, Brodsko ljeto, Festival hrvatske glazbe u Beču, Festival duhovne glazbe srednjoeuropskih zemalja u Rimu, Beogradski festival rane muzike, Festival Brežice, Festival Tesori musicali Toscani u Pisi, Festival Misiones de Chiquitos, Bolivija, Festival Esteban Salas, Havana - Kuba, Festival in old Krakow, i drugih.) U svojim programima često ugošćuje strane umjetnike, eksperte u povijesno osviještenom pristupu izvođenja barokne glazbe, a među najdraže im spadaju: Catherine Mackintosh, Herve Niquet, Enrico Onofri, Laurence Cummings, Andreas Helm, Rachel Brown, Alessandro Tampieri, Jaap ter Linden, Richard Egarr, Jacques Ogg, Werner Ehrhardt, Marcello Gatti, Stefano Montanari, Aapo Hakkinen, Philip Pickett, David Staff, Theresa Caudle, Mimi Mitchel, Adrian Butterfield, Peter Lönnerberg i Ryo Terakado. U programima Hrvatskog baroknog ansambla redovito su zastupljeni i hrvatski kompozitori, odnosno oni koji su djelovali na ovom području poput F. Sponga-Uspera, G. Uspera, T. Cecchinija, V. Jelića, I. Lukačića, G. Pulitija, L. Sorkočevića, i drugih. Ansambl je dobitnik diplome Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika - 2001., nagrade Orlando Dubrovačkih ljetnih igara - 2014., te nagrade Ivan Lukačić Varaždinskih baroknih večeri - 2016. godine. Zbog stručnih, stilski čistih i virtuoznih interpretacija, glazbena ih kritika, kao i publika svrstavaju u sam vrh hrvatske glazbene reprodukcije.

Ulaznice za koncert Hrvatskog baroknog ansambla po cijeni od 30,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus (svakim danom osim nedjelje, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata) ili rezervirati telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net. Program 62. Ljetnih priredbi organizira Centar za kulturu Grada Krka.