497. Krčki sajam - Lovrečeva: Prezentacija ponude lokalnih proizvođača i otočne kulturne

Krčki sajam ili Lovrečeva prvi se put održao daleke 1524. godine, a oduvijek je u naš grad privlačio brojne posjetitelje. Osnovni cilj manifestacije, koju provode Turistička zajednica Grada Krka i Grad Krk u suradnji s udrugama i ostalim partnerima, nije se tijekom stoljeća mnogo promijenio. Danas, kao i nekada, sajam je mjesto susreta i trgovanja lokalnim tradicijskim proizvodima i rukotvorinama, ali i mjesto prezentacije ponude lokalnih proizvođača te bogate otočne kulturne baštine.

Šetnja u gradsku prošlost

U namjeri da se održi kontinuitet ove najdugovječnije manifestacije na istočnojadranskoj obali, kao i posjetiteljima pruži izniman doživljaj destinacije, Lovrečeva se nastavlja i ove godine. S posebnim naglaskom na sigurnost sudionika i posjetitelja, program je koncipiran tako da posjetitelji samom šetnjom središtem grada dobiju dojam o Krku kakav je bio u srednjovjekovno i renesansno vrijeme te, pritom, dožive lokalnu tradiciju i kulturu.

Oživljavanje krčke povijesti

Program na Trgu Kamplin zamišljen je kao živa kulisa koja će posjetiteljima priskrbiti pogled u Krk kakav je bio u doba Frankopana. Oživljavanje krčke prošlosti omogućit će knezovi Krčki Frankopani u društvu gostiju: predstavnika Frankopanske straže Grobnik iz Grobnika, članova Udruge Zrinskih-Frankopana iz Drivenika i predstavnika Bakarske straže 1948. iz Bakra. Njima će se u jedinstvenom prezentiranju povijesti pridružiti: članovi povijesnih udruga Kaštel iz Svetvinčenata i Red srebrnog zmaja iz Zagreba, zatim polaznici Dramskog studija Frankopan iz Krka te, naposljetku, članovi Streličarskog kluba Maura Kal iz Krka. Na najslikopisnijem gradskom trgu bit će izložena srednjovjekovna viteška oprema, a ondje će se održavati i kraći igrokazi, skečevi, viteške borbe, radionice za djecu te demonstracije viteških znanja i vještina. Samo otvaranje Lovrečeve, u skladu s aktualnim epidemiološkim uvjetima, bit će simbolično i bez glazbenog programa.

Sajmeni i zabavni dio manifestacije

Na Trgu Kamplin i obližnjem Trgu sv. Kvirina održavat će se edukativne radionice za djecu, a na pet različitih lokacija u gradu Krku odvijat će se centralni dio manifestacije - sajam tradicionalnih i etno proizvoda malih proizvođača i OPG-ova s područja otoka Krka, ali i čitave Hrvatske. Zabavni dio manifestacije ove će godine biti postavljen u formi promenadnih nastupa otočnih folklornih društava, Gradske glazbe Krk i lokalnih klapskih sastava. Njihovi programi odvijat će se u večernjim satima na nekoliko gradskih lokacija: krčkoj rivi, Trgu Kamplin i Trgu Krušija.

Program 497. Krčkog sajma - Lovrečeve:

Nedjelja, 08. kolovoza 2021.

Trg Kamplin

08.30 - 10.00, Radionica: Izrada teatrina, naprsne lutke i osmišljavanje kratkog igrokaza; Dramski studio Frankopan

17.00 - 18.00, Radionica: Izrada vjenčića od lovorovog lišća i cvijeća

16.00 - 20.00, Izložba srednjovjekovne viteške opreme, igrokaz, viteške borbe, radionice za djecu, demonstracija viteških znanja i vještina; Povijesna udruga Kaštel

20.30 - 21.00, Svečana povorka knezova Krčkih Frankopana i gostiju

21.00 - 21.30, Otvaranje 497. Krčkog sajma - Lovrečeve uz knezove Krčke Frankopane

18.00 - 20.00, Radionica: Filcanje cvijeća od krčke vune

Promenadni nastupi

20.30 - 21.30, Promenadni nastupi Gradske Glazbe Krk i Folklornog društva Kornić

21.30 - 22.30, Promenadni nastup Klape Rašketa

Ponedjeljak, 09. kolovoza 2021.

20.45 - 21.15, Šetnja gradom knezova Krčkih Frankopana

Trg Kamplin

10.00 - 11.30, Radionica: Izrada teatrina, naprsne lutke i osmišljavanje kratkog igrokaza; Dramski studio Frankopan

17.00 - 18.00, Radionica: Izrada lutkica od kukuruznog lišća

17.00 - 21.30, Izložba srednjovjekovne viteške opreme, fotografiranje s vitezovima, radionice za djecu, demonstracija viteških znanja i vještina, viteški turnir, natjecanje za ruku princeze; Povijesna udruga Kaštel

18.00 - 20.00 Radionica: Filcanje cvijeća od krčke vune

Promenadni nastupi

20.30 - 21.30, Promenadni nastupi Gradske glazbe Krk i Kulturno-umjetničkog društva Vrh

21.30 - 22.30, Promenadni nastup Klape Vejanke

Utorak, 10. kolovoza 2021.

20.45 - 21.15, Šetnja gradom knezova Krčkih Frankopana

17.00 - 18.00, Radionica: Izrada cvjetova od kukuruznog lišća

17.00 - 21.30, Radionica mačevanja za djecu i odrasle uz predstavljanje opreme, oružja i ratnika u srednjem vijeku; Udruga Red srebrnog zmaja

19.00, Igrokaz Dramskog studija Frankopan