26. izdanje regate tradicijskih brodica - Krčka jedra

Krčka jedra prva su i najstarija regata tradicijskih drvenih brodica na istočnom dijelu Jadrana, a u akvatoriju Krčkog zaljeva odvijaju se uvijek istog dana, na blagdan Velike Gospe - 15. kolovoza. Ova slikovita regata prvi je put zaplovila 1998., idejom i zaslugom članova Jedriličarskog kluba Plav iz Krka, najstarijeg jedriličarskog udruženja u Hrvatskoj, okupljenog sada već daleke 1876. godine.

Krčka jedra s vremenom su prerasla u višednevnu manifestaciju s bogatim sportskim, kulturnim, zabavnim i edukativnim sadržajima vezanim uz more i pomorsko nasljeđe otoka Krka. Regatu danas izuzetno vitalnom čine upravo ta popratna, posebice edukativna događanja, poput demonstracija jedrenja na tradicijskim brodicama ili radionica na temu tradicijskog brodarstva, brodogradnje i ribarstva koji se uglavnom provode u suradnji s Interpretacijskim centrom pomorske baštine otoka Krka. No, kao najspektakularniji sadržaj, koji je programu Krčkih jedra pridodan 2015. godine, izdvaja se Noćni ples barki u krčkoj luci kojim je prezentacija tradicijskih brodica zadobila posve nove, neočekivane konture, podrazumijevajući pritom demonstracijsko jedrenje noću uz atraktivne svjetlosne efekte i pomno biranu glazbu uživo.

Krčka jedra svake godine kreću iz luke sa startnom linijom između dva svjetionika, a start je označen posljednjim otkucajem podnevnog zvona sa zvonika Katedrale. Kako je s godinama regata okupljala sve veći broj tradicijskih brodica, od 2012., one se natječu u sljedećim klasama: (1) pasara – kajić dužine do 5,25 m; (2) guc dužine do 5,25 m; (3) pasara dužine preko 5,25 m; (4) guc dužine preko 5,25 m; (5) batana; (6) gajeta, leut i druge; (7) ostale brodice tradicijskih obilježja. Najbolji jedriličari na kraju se, u sklopu jednostavne ceremonije, prigodno nagrađuju.

Ovogodišnja manifestacija započinje, 13. kolovoza, otvorenjem izložbe maritimnih motiva na dijelu Šetališta sv. Bernardina, a potom i promenadnim nastupom Gradske glazbe Krk, inače jednog od najstarijih glazbenih udruženja takve vrste u Hrvatskoj, koja više od 190 godina svojim glazbenim programima obogaćuje gradska događanja! Izložbom pod nazivom Krčka jedra - fotografski uvid u 25. obljetnicu bit će predstavljena fotografska dokumentacija s prošlogodišnje regate. Povodom tada obilježenog srebrnog jubileja program je bio dodatno obogaćen, a trajao je čak sedam dana, od 13. - 20. kolovoza, obuhvativši, uz tradicionalnu regatu i atraktivan Noćni ples barki, izložbu fotografija maritimnih motiva - svojevrsni vremeplov regate, radionice i predavanja o mornarskim vještinama, demonstracije jedrenja, panoramske vožnje na tradicijskim brodicama, izložbu tradicijskih brodica i koncerte Gradske glazbe Krk i pijanista Zvjezdana Ružića te klapa Kampanel, Nono i Rišpet. Manifestacija je zaključena regatom krstaša prema OPEN sustavu, pod nazivom Krk Open. Tom će izložbom, iz arhive Turističke zajednice Grada Krka, biti obuhvaćene fotografije dvojice autora: Luke Tabaka i Boruta Brozovića.

Uoči blagdana Vele Gospe, 14. kolovoza, slijedi atraktivan Noćni ples barki - demonstracijsko jedrenje noću uz nastup Ženske klape Luka, jedne od najnagrađivanijih hrvatskih klapa koja njeguje autohtoni a capella pristup te prepoznatljivi dalmatinski i primorsko-istarski glazbeni izričaj. Sam blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, uljepšat će centralno događanje, regatno jedrenje tradicijskih brodica, dok je večer rezervirana za slavljenički koncert Harija Rončevića pod nazivom Još ovaj put kojim taj popularni dalmatinski glazbenik obilježava 30 godina iznimno bogate kantautorske karijere. Publika će tako imati prilike uživati u njegovim najvećim hitovima, poput I sve dok dišem, Još ne znam kud s tobom, Moje si more, Nisam više tvoj, Aj ća volim te ili Kad bi se moga rodit koji su ujedno i najbolja pozivnica za ovogodišnja Krčka jedra!

Program donose Jedriličarski klub Plav u suradnji s Gradom Krkom, Turističkom zajednicom Grada Krka i ostalim partnerima.

Plakat Krčkih jedara [.pdf]

Program 26. Krčkih jedara:

13. kolovoza

10.00, Otvaranje izložbe maritimnih motiva Krčka jedra - fotografski uvid u 25. obljetnicu, Šetalište sv. Bernardina

21.00, Promenadni nastup Gradske glazbe Krk

14. kolovoza

10.00, Radionica i predavanje o mornarskim vještinama, Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka

11.00, Poučno i demonstracijsko jedrenje za djecu i ostale posjetitelje na tradicijskim brodicama, krčka luka

12.00, Panoramska vožnja na tradicijskim brodicama za posjetitelje, krčka luka

16.00, Izložba tradicijskih brodica, krčka luka

19.00, Predstavljanje bogate otočne pomorske baštine, Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka

20.30, Koncert Ženske klape Luka, Ribarski mol

21.15, Noćni ples barki uz svjetlosno-pirotehničke efekte, krčka luka

15. kolovoza

12.00, 26. regata Krčka jedra, krčki akvatorij

16.00, Izložba tradicijskih brodica, krčka luka

21.00, Slavljenički koncert Harija Rončevića kojim obilježava 30 godina karijere, Ribarski mol

13. - 20. kolovoza

Izložba maritimnih motiva Krčka jedra - fotografski uvid u 25. obljetnicu, Šetalište sv. Bernardina

– autori fotografija: Luka Tabako i Borut Brozović.

Ulaz je slobodan!