U sklopu Epic Rides Hrvatska, odrađen Šotovento - Epic Ride Krk

U organizaciji zagrebačke tvrtke Adria Bike Group - HD Navigatio d.o.o., i suorganizaciji Turističke zajednice Grada Krka, 09. rujna 2023. godine, u sklopu projekta Epic Rides Hrvatska, odrađeno je biciklističko događanje Šotovento - Epic Ride Krk, okupivši 200-tinjak biciklista - rekreativaca međunarodnog saziva, koji su posljednje dane ljeta odlučili posvetiti bicikliranju i okrepljujućem boravku u prirodi.

Šotovento - Epic Rides Krk dio je serije organiziranih biciklističkih događanja okupljenih pod nazivom Epic Rides Hrvatska, kojima je zadaća popularizacija najatraktivnijih biciklističkih lokacija i staza diljem Hrvatske. Epic Rides biciklističke ture namijenjene su svima, neovisno o dobi, spolu, fizičkoj i tehničkoj sposobnosti, a oni skloniji ležernijem bicikliranju mogli su koristiti električne bicikle koji bitno olakšava vožnju. Krčko poglavlje serijala Epic Rides Hrvatska okupljene sudionike, uvažavajući rutu dugu 46,2 km (sa 710 m uspona) ili alternativno, onu dugu 39,5 km (s 530 m uspona), provelo je zapadnim dijelom otoka Krka - Šotoventom, čija glavnina, administrativno pripada upravo Gradu Krku.

Naziv Šotovento, prema talijanskom izvorniku veže se uz područje prirodne otočne zavjetrine. U užem smislu, on se odnosi na područje oko sv. Fuske, dok u širem podrazumijeva čitav zapadni dio otoka, geografski gledano od uvale Zaharija u Čavleni do uvale Lagdimor, južno od Valbiske. I dok je istočni dio otoka uglavnom brdovit i ogoljen, kao njegov kontrapunkt, zapadni je dio niži, ravniji i pitomiji - bogat pašnjacima, šumama i maslinicima. Upravo te karakteristike čine ga idealnom lokacijom za razne rekreativne aktivnosti s posebnim naglaskom na biciklizam, ponajviše zbog razgranate mreže održavanih putova i staza.

Šotovento - Epic Ride Krk startao je iz grada Krka, točnije s Trga krčkih glagoljaša, uspinjući se, u uvodnoj etapi, do Vrha. Potom su biciklisti upoznali i nekolicinu manjih naselja, redom: Brusiće, Skrpčiće, Pineziće, Žgaljiće i Linardiće, a nastavak puta donio je silazak prema moru do lučice u uvali Vela Jana, nakon čega je ruta, kroz Brzac, Milohniće i Poljica, povela sve do lokaliteta s ostacima negdašnje župne crkve sv. Apolinara, nedaleko Bogovića, gdje je danas locirano staro groblje s monumentalnim zvonikom. Dolaskom na područje Dubašnice i prolaskom kroz naselja Turčići, Sveti Anton, Sabljići i Strilčići, rekreativci su se, u svojoj završnoj etapi, šumovitim predjelom, preko Kosića i Salatića te obližnjeg lokaliteta s ostacima Kaštela Salatići, vratili na mjesto odakle su i krenuli u ovu cjelodnevnu biciklističku avanturu.

Sljedeća etapa projekta Epic Rides Hrvatska, čije je održavanje planirano krajem rujna, okupljene će bicikliste, u sklopu događanja Epic Ride Rab, upoznati s prirodnim ljepotama nama susjednog otoka, dok je u listopadu na redu Epic Ride Istra, odnosno bicikliranje najvećim jadranskim poluotokom.

Fotografije: F Media.