Svojim glasovima izaberite osobu godine otoka Krka!

Nakon što je završen postupak slanja primjedbi vezanih uz prethodno izdvojene kandidature za izbor osobe godine otoka Krka, 14. prosinca 2016. godine, na stranicama Internet portala otok-krk.org objavljen je popis kandidata za ovu prestižnu otočnu titulu.

Svi koji to žele, zaključno do 24. prosinca, mogu isključivo putem ankete s naslovnice spomenutog medija (smještene u krajnje desnom izborniku; ispod vremenske prognoze) svoj glas dati kandidatu za kojeg smatraju da zaslažuje biti proglašen osobom godine. Rezultati ove akcije, koju već šestu godinu za redom pokreće Multimedijalna udruga Krčka beseda, biti će, kao i dosad, poznati na sam Božić. 
 
Za osobu godine otoka Krka tako je u konačnici predloženo dvoje kandidata:
 
  1. Goran Marević (1963.), kao volonter, izuzetno je aktivan u društvenom i gospodarskom životu otoka Krka. Član je predsjedništva Udruge Veterana Domovinskog rata otoka Krka, tajnik Udruge maslinara Drobnica, a ističe se i kao jedan od inicijatora LAG-a Kvarnerski otoci. Uz to, nedavno je okupio i Udrugu sirara otoka Krka, pokrenuvši postupak zaštite Krčkog ovčjeg sira, s time da su se na njegovoj listi zaštite za narednu godinu, također, našle šurlice, presnac i još pokoja otočnih delicija. Upravo je, na njegov prijedlog, u tijeku ishodovanje suglasnosti svih otočnih jedinica lokalne samouprave za osnivanje Lokalne akcijske grupe u ribarstvu (LAGUR) kojoj bi jedna od primarnih zadaća trebala biti da sredstvima iz europskih fondova rješava probleme ribara i ribarske infrastrukture. U suradnji s Primorsko-goranskom županijom i Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu krenuo je u projekt formiranja matičnog nasada autohtonih sorti maslina za područje županije gdje će na više od hektar zemljišta biti okupljene sve domaće sorte. Goran Marević, predstavnik je općina Dobrinj i Baška u Vijeću Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, a jedan je i od istaknutijih aktivista u sprečavanju nezakonitog branja smilja. Ipak, njegov najveći ovogodišnji uspjeh jest to što je zajedno s kolegama iz Drobnice nakon višegodišnjeg rada Krčkom maslinovom ulju priskrbiti europsku oznaku izvornosti.
  2. Marica Stašić Milić (1937.), pjesnikinja je, ujedno i istaknuta promicateljica kulturne baštine Vrbnika i otoka Krka, koja od svoje mladosti aktivno sudjeluje u mnogim mjesnim kulturnim zbivanjima. Dosad je napisala više od dvjesto šenteric (šala na svoj i tuđi račun) i štrolig (duhovito ispripovijedanih istinitih priča). Njezina djela - kazivanja, rukopisi, pjesme, priče, predaje, šenterice, proverbiji i besedi - pohranjena su u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Poznaju je čitatelji Novog lista, Krčkog kalendara, Krčkog veza, Tikvice svetoga Jakova, Vrbničkih vidika, Krčkog vala, portala otok-krk.org, kao i slušatelji hrvatskih radio postaja. Njezina zanimljiva kazivanja o životu, ljudima i običajima u Vrbniku prvotno su emitirana na Hrvatskom radiju Radio postaji Rijeka, da bi potom bila uvrštena u knjigu Vlaste Sušanj Kapićeve - Judi i užanci. Marica Stašić Milić, također, prepisuje i dopisuje stotinama godina stare pjesme, molitve i aforizme, a obradila je i više od pet tisuća starih vrbničkih riječi. Stare i tradicionalne običaje Vrbnika otkrila je u knjizi Šepićani serca i mora - kazivanja o životu i običajima u Vrbniku na otoku Krku. Ova predana kroničarka zastupljena je u Antologiji pjesništva otoka Krka, a dobitnica je i Posebnog priznanja za pučke pjesnike Drago Gervais za 1997. godinu, Zahvalnice Instituta za etnologiju i folkloristiku za izuzetno vrijednu tradicijsku, etnografsku i folklorističku građu te Zahvalnice Turističke zajednice Vrbnika za 2008. godinu. Krajem prošle godine izdala je pjesničku zbirku Perli moga grada. I danas, na uzor svima, Marica Stašić Milić aktivna je na otočkoj kulturnoj sceni pokazujući i nadalje nevjerojatan elan, volju i svakako neizmjeran talent.