U Kvirinovoj crkvi otvorena izložba IN SIGNV CRVCIS

Budući da se ove godine na sam blagdan sv. Kvirina, slavi Tijelovo, krčki se zaštitnik, mimo uobičajene proslave, spomenuo dan ranije, 03. lipnja, kada je u njemu posvećenoj crkvi održana svečana pjevana Večernja nakon koje je otvoren novi postav sakralne izložbe IN SIGNV CRVCIS s umjetninama iz katedralne riznice te, po prvi put, iz ostalih dijelova Krčke biskupije.

Izložbu su uz nastupe Župnog katedralnog zbora iz Krka i pučkih pjevača iz Vrbnika zajednički predstavili Zvonimir Seršić, predstojik Ureda za crkvenu umjetnost i kulturna dobra Krčke biskupije, Rober Mijalić, akademski slikar i profesor na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci te Miroslav Pavličić, restaurator iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, dok je čast da otvori postav pripala mons. Ivici Petanjku, krčkom biskupu.
Kristovo poslanje među ljudima bilo je u znaku križa, uvodi Seršić, Kristovo navještanje Božjeg kraljevstva svoj vrhunac doživjelo je u križu, a križ je i središte tajne spasenja čovjeka. Ljudsko postojanje u znaku je križa, jer nema egzistencije bez patnje i žrtve umiranja, a bez susreta s križem nema susreta sa sobom, poniranja u sebe i otkrivanja vlastite nutrine. Bez iskustva križa nema ni duhovne izgradnje i obnove. I ova naša izložba, nastavlja Seršić, također je u znaku križa! Ideja za ovogodišnji postav tako se rodila nakon povratka s restauracije velikog gotičkog raspela, restauracije koja je trajala nemalih 14 godina. Prilikom nedavnog biskupskog ređenja ta je umjetnina bila postavljeno na glavnom oltaru Katedrale, a sada je ponovo u središtu, u apsidi crkve sv. Kvirina. Križ je naime centralni motiv ovogodišnjeg postava te smo ga pozvani promatrati kako bi nam ljepota umjetnosti i svetoga pomogla prepoznati mjesto susreta neba i zemlje. Krčka biskupija, tumači Seršić, u ovoj prigodi iznova izlaže dio svog umjetničkog blaga - raspela, kipove, slike i relikvijare - iz Velog Lošinja, Malog Lošinja, Osora, Cresa, Baške, Jurandvora, Vrbnika i riznice Krčke katedrale. Bogatstvo je to u rasponu od 9. do 21. stoljeća, djela znanih i neznanih umjetnika, čija su imena naznačena na pločicama uz izloške. Kako jedno ime nije nigdje ispisano, ističe Seršić, želim ga posebno izdvojiti! Riječ je o vlč. Antonu Valkoviću, katedralnom župniku, koji je osmislio i izradio ukrase na prozorima, a trebali bismo mu zahvaliti i na velikom trudu uloženom u osmišljavanje i realizaciju ovog postava.
Kroz izložbu okupljene je ukratko proveo prof. Rober Mijalić, ukazavši najprije na ulomke oltarne pregrade iz 9. stoljeća smještene na samom ulazu u crkvu koji pripadaju tradiciji pletene ornamentike naglašene geometrizacije te u načinu likovne interpretacije još uvijek bliske bizantskom pristupu izražavanju. Iz perioda gotike, odnosno 14. stoljeća, nastavlja Mijalić, na izložbi je kao centralni izložak predstavljeno monumentalno raspelo, u čijem se oblikovanju već primijećuje odvajanje od bizantskog naslijeđa i kretanje prema zapadnoeuropskom načinu prikazivanja koje u svojoj osnovi ima naglašen aspekt autorstva. Potom slijedi primjer također gotičkog antependija, inače rad venecijanske zlatarske radionice, kao jedno od najvrijednijih djela zastupljenih na ovoj izložbi, čemu u prilog ide i njegova povezanost s plemenitaškom obitelji Frankopan. Značajn dio izložbe čini dionica vrijednih relikvijara ili moćnika koji nam demonstriraju svu vitalnost vjere naših ljudi. U takvom praćenju likovnog izražavanja, zaključuje Mijalić, dolazimo do vremena 20. stoljeća koje je predstavljeno slikama iz župne crkve u Osoru, odnosno dvijema postajama križnog puta od kojih je ona s naglašenim elementom naturalizma djelo Jadranke Fatur, a druga simbolički interpretirana rad Živka Haramije, dok je među njih postavljeno raritetno raspelo Valerija Michielija koje se unatoč suvremenom i minimalističkom pristupu, svojom impostacijom, snažno vezuje uz gotičku tradiciju.
U nastavku, dugogodišnji proces restauracije gotičkog raspela i tim restauratora predstavio je Miroslav Pavličić, dok je izložbu otvorio mons. Ivica Petanjak, krčki biskup, dodavši kako ova izložba predstavlja skoraman doprinos ovom gradu i Biskupiji, pružajući nam uvid u to kako su ljudi, kroz stoljeća, doživljavali i proživljavali svoju vjeru! Izložba locirana u ranoromaničko zdanje crkve sv. Kvirina posjetiteljima će biti na raspolaganju od ponedjeljka do subote, između 09.30 i 13.30 sati.