Oleg Mandić svjedočio krčkim osmašima

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, 29. siječnja 2016. godine, u auli Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, priređeno je predstavljanje dokumentarnog filma Povratak posljednjeg, i to kao uvod u svjedočanstvo danas osamdesettrogodišnjeg Olega Mandića, koji je, još kao dječak, odveden u jedan od najstrašnijih koncentracijskih logora - Auschwitz.

Kroz gotovo dvosatno događanje okupljene uzvanike, profesore i osmaše s područja čitavog otoka vodio je profesor povijesti Tvrtko Božić, a o ovome danu koji se već godinama obilježava u gradu Krku redom su kazivali predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka Darko Fanuko te domaćini ravnatelj Serđo Samblić i gradonačelnik Darijo Vasilić.
Ovaj bi program, uvodi Božić, bilo gotovo nemoguće realizirati bez suradnje, u ovome slučaju stručnog aktiva nastavnika povijesti Osnovne škole Fran Krsto Frankopan i predsjednika Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka otoka Krka Darka Fanuka, a sve kako bi se na dostojanstven način obilježio Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta što se diljem Europe obilježava 27. siječnja (inače datum kada je 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz, u poljskom Birkenau). Međutim, riječ je o tek jednom u nizu ovogodišnjih školskih projekata usmjerenih prema osmašima, budući da je Holokaust, kao tema, integriran u njihov godišnji plan i program, i to ne samo vezujući se uz povijest već i druge predmete, poput hrvatskog jezika, vjeronauka ili likovne kulture, što znači, zaključuje Božić, da se korelacijom nastavnih predmeta pokušalo predstaviti taj nemili segment povijesti koji u najrazličitijim oblicima još i danas snažno utječe na živote Europljana.
Osim što se moram zahvaliti našim profesorima povijesti na ovako dobroj suradnji, nastavlja Fanuko, vjerujem da će se ona i ubuduće nastaviti ako govorimo o temama koje su dijelom osnovnoškolskih nastavnih cjelina. Tako je ove godine već isplaniran posjet Memorijalnom centru Lipa, dok je naredne na redu put u Jasenovac, jer takve ekskurzije sigurno vode k tome da ono naučeno puno teže izblijedi.
Drago mi je da u Krku i nadalje njegujemo tradiciju obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, priznaje Vasilić, jer sve ovo što ćemo danas imati prilike vidjeti i čuti, ne predstavlja tek sjećanje već i jasan putokaz za budućnost koji nam kazuje kako zajedno s mladim naraštajima promicati otvoreno, tolerantno i solidarno društvo, da nam se nikad više ne ponove progoni kakve je zabilježio Drugi svjetski rat.
U službenom dijelu programa prikazan je polusatni dokumentarac Igora Paulića Povratak posljednjeg, čiji je glavni protagonist Oleg Mandić koji se vraća u Auschwitz kako bi s nama podijelio svoja potresna svjedočanstva i odveo nas u njegov obilazak. Naime, kao jedanaestogodišnji dječak on je u tom ozloglašenom logoru proboravio osam mjeseci, podijelivši, nakon odgledanog filma, s okupljenima neka od svojih najsnažnijih sjećanja, nakon čega je uslijedila rasprava, potaknuta niskom pitanja i odgovora. Prisjetio se Mandić kako je u logoru bio najsretniji kad mu je majka za Božić poklonila glavicu češnjaka, koliko ga je potresla smrt ukrajinskog prijatelja, te kako je svjedočio ubojstvu logorašice koja je prespavala apel (jutarnju prozivku) ili slaganju zida od smrznutih mrtvih tijela. Također, izdvojio je i činjenicu kako je sudbina htjela da baš on, zajedno s majkom i bakom, posljednji napusti logor, priznavši naposljetku da je upravo zahvaljujući iskustvu Auschwitza imao prekrasan život. Jer još je u trinaestoj godini shvatio, preispitavši koncept sreće, da mu se od svega ružnog što mu život nosi ono najgore već dogodilo!