Stare uskršnje čestitke predstavljene Krčanima

U krčkoj Galeriji Decumanus, 01. travnja 2015. godine, nastavno na izuzetno dobro prihvaćenu prezentaciju povijesnih razglednica Miau, miau - što sam ja radila u Prvom svjetskom ratu, u organizaciji krčkog Centra za kulturu, otvorena je izložba Velike čestitke iz Velikog rata: Uskrs.

Postav koji okuplja pedesetak starih uskršnjih čestitki, uvećanih lica i naličja, kao i onaj prethodno spomenut, realiziran je zahvaljujući uspješnoj suradnji s venecijanskim kolekcionarom i profesorom na tamošnjoj Akademiji lijepih umjetnosti Pierom Pazzijem, svoj će nastavak dobiti već krajem ove godine kada će krčku premijeru dočekati još jedna vrijedna kolekcija ispisana tijekom drugog desetljeća 20. stoljeća, no ovog puta posvećena Božiću.
Sve izložbom okupljene čestitke slali su oni najneposredniji sudionici Prvog svjetskog rata koji su u jednom nemilom povijesnom trenutku bili prisiljeni stati na frontu. One su tako postale posebna, duhovna veza s domom ostavljenim u vihoru rata, ali i svojevrsni medij za prenošenje poruka nade jasno usmjerenih prema boljoj i sretnijoj sutrašnjici. To nam možda ponajbolje mogu demonstrirati baš uskršnje razglednice obzirom na koncept spasenja koji je dobio jednu novu, iako ne i neočekivanu, vizuru. Naime, promišljanja o vječnom životu ovdje su pretvorena u želju za mirom, što nam ponegdje dokazuje i motiv maslinove grane, dok simbole proljeća često utopljene u tipičnu uskršnju ikonografiju, možemo tumačiti kao priziv rađanja nekog novog, puno boljeg svijeta. Sveprisutna patnja s pravom je prizvala primordijalnu svetačku osobinu na što nam ukazuje rijedak, ali ipak utjelovljen, motiv palmine grane, dok u lovoru i učestaloj pojavi Viktorije ipak naslućujemo težnju za pobjedom. Mnoge razglednice s obiteljskim scenama, ljubavničkim maštarijama, dječjim motivima zorno govore u prilog težnje za uskraćenom ljubavi, dok nam satira demonstrira kako se i najteži trenuci mogu prevladati uz dodir humora. 
 
 
Izložba Velike čestitke iz Velikog rata: Uskrs ostaje otvorena do 30. travnja, a postav je moguće razgledati između utorka i subote od 10.00 do 12.00 te od 18.00 do 20.00 sati, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net.