Predstavljena Antologija pjesništva otoka Krka Katice Ivanišević

U organizaciji Katedre Čakavskog sabora Kornić i Udruge Krčki knezovi Frankopani u gradskoj Velikoj vijećnici, 24. listopada 2014. godine, priređeno je predstavljanje Antologije pjesništva otoka Krka urednice prof. dr. Katice Ivanišević, nedavno objavljene u izdanju zagrebačke Naklade Lukom.

Tijekom ovog književnog događanja o zbirci, čije su izdavanje pomogli Primorsko-goranska županija, Grad Krk te općine Omišalj, Dobrinj, Malinska - Dubašnica, Punat, Vrbnik i Baška, redom su govorili Petar Strčić, Katica Ivanišević i Mirjana Šigir, dok je uloga moderatorice povjerena Elfridi Matuč Mahulji. Međutim, večer je bila potpuna tek uz isčitane stihove otočana koji su, sasvim zasluženo, svoje mjesto pronašli u ovoj vrijednoj publikaciji koja na jednom mjestu sabire 225 pjesama, čak 42 autora. Među njima su Fran Krsto Frankopan, Josip Albert Petris, Antun Bonifačić, Mate Dvorničić, Fran Volarić, Josip Antun Kraljić, Nikola Bonifačić Rožin, Branko Fučić, fra Bonaventura Duda, Nikola Kraljić ili Marija Barbarić Fanuko, koje javnost uglavnom ne vezuje uz otok Krk, iako oni upravo njemu duguju svoj poetski potencijal. 
Okupljene je najprije pozdravio domaćin, Damir Kremenić, predsjednik Katedre Čakavskog sabora Kornić, istakavši kako je ovo predstavljanje organizirano u povodu Mjeseca hrvatske knjige koji se ove godine obilježava između 15. listopada i 15. studenog te kako Katedra i početkom studenog za sve ljubitelje dobre literature sprema prigodna iznenađenja.
Otok Krk, uvodi Elfrida Matuč Mahulja, oduvjek je bio mjesto književne i poetske inspiracije pa su ga tako rado pohodili i velikani hrvatske književnosti poput Janka Polića Kamova ili Josipa Pupačića. U isto vrijeme, na ovom su se prostoru tijekom čitave povijesti rađale generacije poeta, a tako je ostalo sve do danas. Otok Krk naprosto vrvi pjesnicima. Kako bi ta činjenica ostala zabilježena u povijesti dr. Katica Ivanišević odlučila je naše pjesnike i pjesme sabrati na jednom mjestu, u Antologiju pjesništva otoka Krka. Prema tome, možemo slobodno kazati, zaključuje Matuč Mahulja, kako je pred nama važna knjiga s kojom se otok i njegovo stanovništvo mogu i moraju istinski ponositi.
O ovoj knjizi teško je govoriti, priznaje Katica Ivanišević, obzirom da je nabolje pustiti pjesme da same sebe predstavljaju. Međutim, možemo kazati kako je zbirka skup svega onog što je kroz stoljeća nastajalo na ovome tlu. Naime, radi se o prvom sabiranju cjelokupnog pjesništva nastalog i vezanog uz otok Krk i njegovom predstavljanju javnosti kao cjelovitog kulturnog i etničkog imperativa. Knjiga tako donosi 42 pjesnika, a takvim se bogatstvom može pohvaliti malo koji hrvatski otok. Oni uglavnom pišu o dvama motivima - kamenu i moru - neovisno o tome jesu li se ovdje rodili, odnosno živjeli ili su tek rodom s otoka. Pjesnici su složeni obzirom na godinu rođenja, počevši sa 16. stoljećem pa sve do danas, a zanimljivo je kako u prvome dijelu zbirke dominiraju muškarci, a što se ona bliži kraju tu su same žene. Ovaj slikovit otok unatoč slaboj naseljenosti i obrazovanosti, zaključuje Ivanišević, dao je veliki broj ljudi koju su zauzeli važna mjesta kako u politici, Crkvi iobrazovanju, tako i u umjetnosti, pa neka i ova knjiga bude vrijedan spomen posvećen našim umjetnicima - pjesnicima!