Obavijest o mogućnosti podnošenja Zahtjeva za otpust/otpis duga

Pristupivši Sporazumu o mjerama za ublažavanje financijskih teškoća određenog dijela građana koji su ovršenici u postupcima prisilne naplate tražbina male vrijednosti na novčanim sredstvima, čiji su potpisnici Vlada Republike Hrvatske i drugi vjerovnici, Grad Krk podržao je mjeru Novi početak Ministarstva socijalne politike i mladih kojom se teži pružiti novi početak financijski isključenim građanima.

Sukladno uvjetima iz Sporazuma zahtjev za otpust/otpis duga mogu podnijeti državljani Republike Hrvatske koji su ovršenici u postupcima prisilne naplate tražbina na novčanim sredstvima, a kojima je račun, na dan 30. rujna 2014. godine, blokiran dulje od 360 dana, odnosno kojima je dug, na dan 30. rujna 2014. godine, evidentiran dulje od 360 dana u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje u FINI te kojima evidentirani iznos duga u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje u FINI, na dan 30. rujna 2014. godine, iznosi do 35.000,00 kn, kumulirano po svim vjerovnicima, s time da se najviše 25.000,00 kn odnosi na dug prema vjerovnicima skupine A (trgovačka društva i pravne osobe od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, trgovačka društva od posebnog interesa u kojima Republika Hrvatska ima većinski udio te trgovačka društva i javne ustanove koje je osnovala Republika Hrvatska) i istovremeno najviše 10.000,00 kn prema vjerovnicima skupine B (pravne osobe osim onih koje pripadaju u skupinu A, slobodna zanimanja i osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta, odnosno banke, teleoperateri, gradovi i ostali vjerovnici koji su pristupili Sporazumu). Ukoliko je vjerovnik pružatelj telekomunikacijskih usluga, kumulativni dug građana prema svim vjerovnicima (i skupine A, i skupine B) ne smije biti veći od 10.000,00 kn.

Dužnici prema kriteriju A:

Dužnici koji su korisnici novčanih naknada iz sustava socijalne skrbi (zajamčene minimalne naknade, pomoći za uzdržavanje ili osobne invalidnine) Zahtjev za otpust/otpis duga mogu podnijeti u razdoblju od 02. veljače do 02. travnja 2015. godine, i to na način da najprije u FINI podignu potvrdu i preuzmu popis vjerovnika s čime odlaze u Centar za socijalnu skrb Krk gdje popunjavaju obrazac Zahtjeva kojeg potom, na razmatranje, šalju samom vjerovniku.

Dužnici prema kriteriju B:

Dužnici čija mjesečna primanja ne prelaze 2.500,00 kn za samca, odnosno 1.250,00 kn po članu kućanstva, a koji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu osim one u kojoj žive, odnosno drugu imovinu koju bi mogli koristiti ili prodati bez ugrožavanja osnovnih životnih potreba te koji nemaju oročena sredstva, ugovor o stambenoj štednji i/ili depozit u kreditnoj uniji, osim onih građana čija su navedena sredstva ovršena u cijelosti, ali su i dalje blokirani jer je iznos duga bio veći od iznosa koji su bili raspoloživi na računima za navedene svrhe, Zahtjev mogu realizirati u razdoblju od 03. travnja do 30. lipnja 2015. godine, na način da izravno u Centru za socijalnu skrb Rijeka izvrše pregled opravdanosti njegovog podnošenja.