Mons. Ivica Petanjak zaređen za krčkog biskupa

Pete korizmene nedjelje, 22. ožujka 2015. godine, u Krčkoj katedrali mons. dr. Ivica Petanjak zaređen je za krčkog biskupa. Glavni zareditelj bio je kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup i metropolit, a suzareditelji mons. Alessandro D'Errico, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj te mons. Valter Župan, dosadašnji krčki biskup i apostolski administrator Krčke biskupije.

Na euharistijskom slavlju koncelebrirala su čak 35-orica biskupa te oko 150 svećenika, a prostor katedrale i susjednih crkava, sv. Kvirina i sv. Margarite, nije bio dovoljan za prihvat velikog broja hodočasnika koji su iz Krčke biskupije, ali i raznih dijelova Hrvatske, posebice Slavonije i župa u kojima je kao fratar kapucin službovao mons. Ivica Petanjak, pristigli u grad Krk. Prijenos liturgijskog slavlja stoga je, osim u spomenutim prostorima, bio omogućen i na Trgu Kamplin koji je također bio u cijelosti ispunjen. 
Za mene krčka biskupija postaje početak potpuno novog života i novog poslanja, istaknuo je u svome nastupnom govoru novozaređeni krčki biskup. U ova dva mjeseca na svojoj sam koži osjetio što redovnik, svećenik i biskup znače hrvatskom čovjeku vjernom Bogu i Katoličkoj Crkvi. Vaša ljubav prema meni otkrila mi je koliko ima dobra u vašim srcima i u ovome svijetu. Nakon ove spoznaje promatram ovu moju novu službu samo na jedan jedini način: svi ste vi sa mnom postali biskup, jer bez vas ne bi bilo ni mene. I da nije vas, tko bih bio ja? Kad sam prije deset dana došao u ovaj grad i biskupiju, priznaje biskup Petanjak, nisam dovezao auto, niti sam dopremio ormare i pokućstvo. Došao sam u svome redovničkom habitu, uz nešto osobnih stvari i nešto više knjiga. Ne mogu vam ponuditi ono što nisam i ono što nemam. Ova biskupija nije moje vlasništvo. Nisam ja njezin gospodar. Nitko nije postao kršćanin radi mene. Ovo je biskupija Isusa Krista, a ja sam jedan od radnika na njivi Gospodnjoj. Mogu dati samo ono što jesam i što imam. Stoga, želim da svatko od vas tko uđe u ovaj grad, uđe u biskupski dom kao u svoju kuću, jer to je i vaša kuća. Želim da me doživite kao svoga brata budući da i ja vas doživljavam kao svoju braću. Žarko bih želio da naši susreti budu otvoreni, spontani, bratski i prijateljski. Dragi prijatelji, zaključuje, uvjeren sam da ovo biskupsko ređenje neće podignuti zid između mene i vas. Broj mobitela imate, elektronska pošta vam je poznata, a kad naučim adresu stanovanja i broj telefona, javit ću vam. Sad vidite gdje stanujem. Nemojte doći, a da me zaobiđete!
Novozaređenom biskupu čestitao je i izrazio dobrodošlicu u hrvatski episkopat zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Čestitam na povjerenju koje vam je ukazao papa Franjo. Čestitam i vašem časnom predšasniku mons. Županu i zahvaljujem mu za sve dobro što je učinio, ne samo u svojoj Krčkoj biskupiji, nego i šire. Posebice na polju obiteljskog pastorala. Što poželjeti novom biskupu na samom početku njegove službe? Budući da Sinjska alka ove godine obilježava 300. obljetnicu, poslužit ću se riječima koje se upućuju mladom alkaru prije nastupa: Neka ima oštro oko i sigurnu ruku! Nešto slično moglo bi se poželjeti i novom biskupu, kazao je nadbiskup Puljić.
 

 

Uz bikupski prsten i mitru novom krčkom biskupu njegov je zareditelj predao i biskupski štap, kao poklon svećenika i vjernika laika krčke biskupije. Štap je izrađen od drva masline, a presijecaju ga tri pravokutna izbočenja u koja su umetnuti kamenčići iz Zrina, iz rijeke Drave te iz Krčke katedrale. Spomenimo i kao je za svoje biskupsko geslo mons. Petanjak izabrao Prepusti Gospodinu putove svoje (Ps 37), dok je biskupski grb podijeljen u tri polja. Prvo polje, crvenih i bijelih boja hrvatskog grba, sadrži četiri simbola: mlinski kamen, simbol mučeništva svetog Kvirina sisačkog, biskupa i zaštitnika Krčke biskupije, pšenicu s tri klasa, koja simbolizira sv. Trojstvo, euharistiju i Slavoniju, zatim vinovu lozu, simbol euharistije te ruševine grada Zrina. Drugo je polje u boji neba i mora. Na njemu je apsida crkve sv. Kvirina, simbol Krčke biskupije, i zlatna zvijezda Blažene Djevice Marije. Na trećem polju nalazi se franjevački križ, dok je na velikom križu iznad grba pet crvenih kamenčića koji označavaju pet Kristovih rana vezanih uz franjevačku duhovnost.