Kulturno bogatstvo otoka Krka ne prestaje oduševljavati

Vrbnik je između 03. i 10. srpnja 2015. godine bio poprištem Šeste međunarodne ljetne škole hrvatskog jezika i kulture te poljskog jezika, čije je vođenje bilo povjereno profesorici Sanji Vulić s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a za čiju su se organizaciju pobrinuli Vrbničko kulturno društvo Frankopan i Općina Vrbnik.

Školu su, kao i prošle godine, otvorili  Tomislav Božić, predstavnik Vrbničkoga kulturnog društva Frankopan i Sanja Vulić, te je po otvaranju krenuo svakodnevni nastavni program. Polaznici iz Hrvatske i Bugarske svakog su dana pohađali osnovni tečaj poljskog jezika pod vodstvom Agnieszke Rudkowske i kazališnu radionicu redateljice Frane Marije Vranković. Profesorica Vulić za polaznike iz Hrvatske svakog je dana držala predavanja i vježbe naslovljene Kultura hrvatskoga jezika, dok je doktorandica Lidija Bogović polaznicima iz Bugarske predavala jezične vježbe. 
Profesori sa Sveučilišta u Zagrebu priredili su i čitav niz zanimljivih izlaganja, koja su otpočela predavanjem Mediteran i Dalmacija u historiografskim djelima hrvatskih latinista, profesorice Tamare Tvrtković, prodekanice za nastavu Hrvatskih studija. Docentica Viktoria Franić Tomić i profesor Slobodan Prosperov Novak priredili su tri predavanja naslovljena Hrvatska književnost u kvarnerskom očištu.
Kulturni program ovogodišnje škole bio je posebno bogat te je uključivao književnu večer s vrbničkom pjesnikinjom Marinkom Matanić Polonijo, prezentaciju e-knjige Multimedia štroligi majstora fotografije Petra Trinajstića, obilazak Baške i kompleksa nekadašnjega samostana sv. Lucije u Jurandvoru s projekcijom kratkog dokumentarnog filma o pronalasku i deskripciji Bašćanske ploče, s naglaskom na važnosti i vrijednosti toga spomenika. Kulturni program zaključen je kulturnim jutrom u Vrbniku pod vodstvom Marije Trinajstić Božić. Osobit su dojam na polaznike Škole ostavili vrbnički brevijari, posebice prvi, s kraja 13. i početka 14. stoljeća, kojeg su također imali mogućnost vidjeti. Slijedio je posjet bogatoj knjižnici obitelji Vitezić, razgledavanje vrbničke etnografske zbirke, glagoljskoga tiskarskoga stroja, Muzeja likovnoga identiteta Vrbnika, Sakralne zbirke Desetinec, frankopanskog Baćina dvora te župne crkve, zvonika i kapelice sv. Marije. Kako bi upoznali Vrbničku okolicu i s mora, organiziran je i izlet brodicom do obližnje uvale Sv. Marak.