Školarcima predstavljeni modeli suzbijanja korupcije u srednjem vijeku

U matičnoj jedinici Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, 26. travnja 2017. godine, izlaganje pod nazivom Suzbijanje korupcije u srednjem vijeku održao je aktivist i publicist Zorislav Antun Petrović iz Instituta za kulturu i etiku, ujedno i autor istoimenog odgojno-obrazovnog projekta namijenjenog učenicima osnovnih i srednjih škola, a realiziranog potporom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
Ovdje se radi o projektu koji proizlazi iz izučavanja i analize statuta nastalih na našem prostoru između 13. i 16. stoljeća, a koje su (prethodno) obradili mnogi uvaženi znanstvenici, prvenstveno pravnici i povjesničari, koji su svoje studije potom publicirali u knjizi na kojoj je bilo temeljeno održano izlaganje. Tom su prigodom predstavljene antikorupcijske odredbe zapisane u Kastavskom, Riječkom, Creskom, Zadarskom, Senjskom, Splitskom, Korčulanskom, Dubrovačkom i Lastovskom statutu, s posebnim naglaskom na najstarije dokumente te vrste napisane na hrvatskom jeziku i glagoljici - Vinodolski zakonik iz 1288., kao i nama osobito zanimljiv Vrbnički statut datiran u 1388. godinu. 
Premda ustroj vlasti u srednjem vijeku nije usporediv s današnjim, već tada se vodilo računa o racionalnom korištenju zajedničkih dobara, djelotvornosti vlasti i osiguravanju objektivnosti sudstva, odnosno sprečavanju korupcije. Vrbnički statut tako donosi čitav niz odredaba kojima se teži spriječiti nepotizam, ali i umanjiti eventualni utjecaj na suce, zatim izbjeći sukob interesa te smanjiti samovolja ljudi koji imaju utjecaj na druge. Činjenica da se u srednjem vijeku vodilo računa o sprečavanju korupcije dokazuje kako su Hrvati bili itekako svjesni toga da od onih koji ih vode moraju zahtijevati savjesnost, odgovornost i nepristranost, a svi ti prethodno navedeni akti trebali bi nas ohrabriti da i danas, u demokratskom društvu, i nadalje budemo ustrajni u borbi protiv korupcije, s time da osvještavanje mladih o tome vrlo aktualnom problemu možemo smatrati i činom prevencije. 
Krčko predavanje priredila je profesorica povijesti Dina Valković, a druženje i učenje nastavljeni su u auli Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir gdje su školarci posjetili netom postavljenu izložbu Dobri stari zakoni - tradicija suzbijanja korupcije u Hrvatskoj između 13. i 16. stoljeća. Otvorenju izložbe, pored autora Zorislava Antuna Petrovića i okupljenih srednjoškolaca kojima je isto predavanje kao i ostale uz to vezane sadržaje organizirala profesorica povijesti Gordija Marijan, također su nazočili predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje Strategije suzbijanja korupcije dr. Željko Jovanović te njegovi članovi Damir Tomić i Dalibor Prevendar. Postav, kojeg je predstavila i otvorila ravnateljica srednje škole Đurđica Cvitkušić, svi zainteresirani posjetitelji mogu razgledati najkasnije do 05. svibnja, i to svakim radnim danom u redovno radno vrijeme škole.
Ovo predavanje zajedno s izložbom organizirano je s ciljem da učenike osvijesti o postojanju korupcije i njezinim posljedicama, zatim da ih se educira o modelima suzbijanja korupcije u prošlosti, kako bi ih se naposljetku potaknulo da kao moralni građani budu spremni kloniti se takvih (problematičnih) postupanja, ali i primijeniti stečene socijalne i građanske kompetencije u izgradnji i razvoju pravednijeg demokratskog društva.