Grad Krk poprište rasprave o smanjenju emisije CO2 u radnom okruženju

Šesnaestero mladih iz hrvatskih i slovenskih udruga, između 02. i 04. listopada 2015. godine, družilo se u gradu Krku kako bi raspravljali o smanjenju emisije CO2 u svome radnom okruženju.

Budući da su klimatske promjene vrlo važna i sveprisutna tema, O.A.ZA. iz Hrvatske i No Excuse iz Slovenije zajednički su organizirali trodnevni seminar namijenjen neprofitnim udrugama, i to na temu smanjenja emisije ugljikovog dioksida kao jednog od najvećih uzročnika efekta staklenika. Cilj organizatora, Jana Peloze, Tomaža Gorenca (No Excuse) i Roberta Rosandića (O.A.ZA.) bio je polaznicima pružiti znanje i trikove na koji način uredske prostore učiniti zelenijima.
Otok Krk, koji uz podršku Trgovačko-komunalnog društva Ponikve otok Krk, već godinama napreduje po pitanju sustava reciklaže, zbrinjavanja otpada i podupiranju lokalnog stanovništva u postizanju energetske efikasnosti, pokazao se idealnim mjestom za održavanje ovakve edukacije.
Tijekom diskusija i grupnog rada održanih u Velikoj vijećnici Grada Krka, sudionici su razmjenjivali znanje, ideje i iskustva pri vlastitim pokušajima kreiranja zelenih ureda, dok su se u raspravama obrađivale teme poput organiziranja ekološki neutralnih evenata, energetske efikasnosti u uredu, green washinga ili gradskih vrtova. Nakon prva dva dana ispunjena diskusijama i predavanjima, nedjeljna terenska nastava upotpunila je doživljaje okupljenih. Naime, posjet otočiću Košljunu pružio je pogled na održivi način života tamošnjih franjevaca. Uz to, grupa je posjetila umirovljenog svećenika Nikolu Radića koji većinu svojih potreba za električnom energijom zadovoljava uz pomoć solarnih panela, a tako proizvedenu struju troši u kućanstvu te na punjenje električnog bicikla i automobila što ih mladi mogli iskušati.
Usvojivši nova znanja, sudionici su na kraju definirali planove djelovanja kako bi što više smanjili štetni CO2. O.A.ZA. i No Excuse već su i samom organizacijom pružili dobar primjer polaznicima, jer mjere poput vegetarijanskih obroka, dijeljenja prijevoza (tzv. carpooling) i korištenja recikliranog papira ovaj su seminar učinile ekološki neutralnijim.
Sve što je potrebno za smanjenje negativnog utjecaja na okoliš maleni su koraci i promjene u navikama za koje se možemo odlučiti već danas, zaključeno je naposlijetku!